Skip to main content

Stowarzyszenie Astrologów w Polsce
zaprasza na

VII Seminarium Historii Astrologii
18.04.2020

g. 15.00-18.00

wydarzenie w internecie

Zapraszamy wszystkich miłośników astrologii na VII Seminarium Historii Astrologii, które odbędzie się  w sobotę 18 kwietnia 2020 i będzie transmitowane przez Internet. Na seminarium wystąpią Jakub Kamiński z wykładem o astrologii w popkulturze, Izabela Podlaska-Konkel, która opowie, które elementy babilońskiego czytania z gwiazd przetrwały do naszych czasów i jaka była rola astrologii babilońskiej w rozwoju astrologii, Miłosława Krogulska, która przedstawi rolę węzłów księżycowych w astrologii. Na koniec Rafał Wąsowski opowie, jak w dobie komputerów i internetu samodzielnie obliczyć pozycje planet i domów i narysować horoskop.

Zapisy: zgłoszenia prosimy kierować na e-mail: iza.podlaska@gmail.com

Miejsce: internet, relacja na żywo, wysyłamy mailem linka do strony z transmisją (zgłoś się na e-mail: iza.podlaska@gmail.com). Można się zapisać na nagranie.

Cena: seminarium jest DARMOWE dla członków stowarzyszenia, 50 zł dla niezrzeszonych (w opłatę wliczone jest jednodniowe członkostwo). Możliwe jest uczestniczenie w pojedynczym wykładzie w cenie 25 zł dla osób niezrzeszonych (w opłatę wliczone jest jednodniowe członkostwo).

Wpłaty prosimy kierować na konto:
Stowarzyszenie Astrologów w Polsce
02-123 Warszawa, ul. Korotyńskiego 26/61
mBank
66 1140 2004 0000 3302 7908 7137

W opisie przelewu dopisz: Seminarium 18.04.2020

Dane do przelewu zagranicznego:
Numer IBAN: PL 66 1140 2004 0000 3302 7908 7137
numer BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK

Aby uczestniczyć w seminarium musisz:
1) wysłać zgłoszenie na adres: iza.podlaska@gmail.com
2) zapłacić za uczestnictwo (informacje powyżej).
3) dzień przed seminarium dostaniesz od nas maila z linkiem do strony, gdzie odbywać się będzie transmisja. Musisz kliknąć w link, wpisać swoje imię, nazwisko i maila i zostaniesz przekierowany na stronę wydarzenia.

Ponieważ wydarzenie jest transmitowane na żywo z wykorzystaniem publicznych sieci, nie jesteśmy w stanie zagwarantować jakości i ciągłości przekazu przez cały czas trwania transmisji. To znaczy, że obraz może być mniej ostry, a w czasie transmisji mogą wystąpić niewielkie zakłócenia. Jakość odbieranej transmisji zależy także od szybkości łącza uczestnika transmisji.

Uczestnicy wykładów internetowych muszą posiadać:
1) komputer/tablet/telefon z dostępem do internetu,
2) konto e-mail do korespondencji.


Program VII Seminarium Historii Astrologii

15.00-15.45
Miłosława Krogulska
Węzły księżycowe i ich rola w astrologii
Węzły księżycowe dla wielu astrologów są ważnym elementem w interpretacji horoskopu. Związane z zaćmieniami, naszym duchowym pochodzeniem i losem, fascynują i pobudzają do głębokich poszukiwań. Podczas wykładu przyjrzymy się różnym poglądom na temat ich pochodzenia oraz znaczenia w horoskopach indywidualnych i mundalnych.

Miłosława Krogulska jest astrologiem, dziennikarką oraz nauczycielem astrologii i tarota. Należy do Stowarzyszenia Astrologów w Polsce i brytyjskiego The Astrological Association of Great Britain. Razem z Izabelą Podlaską prowadzi strony www.Astroportal.pl oraz www.Czary.pl, a także jest współwydawcą kwartalników: „Astrologia Profesjonalna” oraz „Tarocista”. Mieszka w Warszawie.

15.45-16.30
Jakub Kamiński
Kiedy księżyc jest w siódmym domu, czyli astrologia w wersji pop
Astrologiczne wyobrażenia pojawiają się nie tylko w średniowiecznych iluminacjach, malowidłach renesansowych pałaców, czy dziełach pokroju „Boskiej Komedii”. Dziś ze znakami zodiaku i planetami spotkać się możemy w rockowych piosenkach, na koszulkach, czy tatuażach. Astrologia pojawia się też w filmach, serialach i komiksach. Wystąpienie będzie domknięciem cyklu „Astrologia i sztuka”. Tym razem nie będziemy jednak przemierzać sfer niebiańskich z Dantem, podziwiać zodiakalnych arrasów, ale wyruszymy w przestrzeń kosmiczną z Czarodziejką z Księżyca i Prometheą.

Jakub Kamiński – antropolog kultury z wykształcenia, muzealnik z zawodu. Edukator i współautor wystaw etnograficznych. Ostatnio bardziej skupiony na wychowaniu dzieci, ale nadal w sercu ma tematykę związaną z astrologią, tarotem i innymi sztukami mantycznymi.

16.30-17.15
Izabela Podlaska-Konkel
Astrologia babilońska
Astrologia babilońska, która powstała między IX i VII p.n.e., przez wieki była postrzegana jako prymitywna i szczątkowa, a za ojców astrologii uważani byli Grecy i Egipcjanie. Przez ostatnie trzydzieści lat, dzięki odczytaniu setek kilogramów tabliczek klinowych z Mezopotamii, ten pogląd uległ radykalnej zmianie. Na wykładzie poznamy podstawy astrologii babilońskiej i kilka z dwudziestu ośmiu zachowanych na glinianych tabliczkach horoskopów urodzeniowych, z najstarszym pochodzącym z 410 r. p.n.e. włącznie. Zobaczymy, jaką rolę w rozwoju astrologii odegrała astrologia babilońska i które elementy babilońskiego czytania z gwiazd przetrwały do naszych czasów.

Izabela Podlaska-Konkel jest astrologiem i od wielu lat doradza klientom w sprawach osobistych i zawodowych. Prowadzi z Miłosławą Krogulską Warszawską Szkołę Astrologii oraz strony Astroportal.pl i Czary.pl. Autorka książek „Astrologia horarna w praktyce” (2017) i „Podręcznika astrologii” (razem z Miłosławą Krogulską, 2014). Redaktor naczelna kwartalnika „Astrologia Profesjonalna”, wydawca kwartalnika „Tarocista”, przedstawiciel Stowarzyszenia Astrologów w Polsce. Należy do: AAGB i NCGR. Mieszka w Warszawie. Prowadzi blog pod adresem www.izabelapodlaska.pl

17.15-18.00
Rafał Wąsowski
Astrolabium w teorii i praktyce
Rzadko zdarza się obserwować tak pełną symbiozę pomiędzy technologicznym instrumentem i dziedziną wiedzy, jak miało to miejsce w przypadku astrolabium i astrologii. Gdyby nie popularność astrologii, astrolabium nie stałoby się nigdy tak popularnym narzędziem, ale też gdyby nie genialność, dokładność i prostota obsługi tego przenośnego instrumentu, astrologia nie miałaby szans na rozkwit takiej skali, której się doczekała. Lecz jego zastosowanie nie ograniczało się jedynie do określania pozycji słońca lub gwiazd na niebie lub wyznaczania wierzchołków domów bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych operacji matematycznych – astrolabium pozwalało również na dokładne określenie czasu, szerokości geograficznej lub triangulację. W tym krótkim wprowadzeniu przyjrzymy się historii i budowie astrolabium a także jego praktycznemu zastosowaniu z pomocą symulatora. Na zakończenie bonus – niespodzianka!

Rafał Wąsowski – absolwent kierunku „Cultural Astronomy and Astrology” na UWTSD w Walii. Pasjonuje się szeroko rozumianą Zachodnią Tradycją Ezoteryczną i jej korzeniami, a szczególnie starożytną religią, filozofią oraz historią astrologii i jej kulturowym aspektem. Opublikował polskie tłumaczenie Corpus Hermeticum. Prowadzi blog pod adresem www.hermetyk.pl

18:00 zakończenie seminarium

Szczegółowe informacje na temat Seminarium uzyskasz u Izabeli Podlaskiej-Konkel  +48 600 218 488 lub e-mailowo: iza.podlaska@gmail.com

Serdecznie zapraszamy!
Izabela Podlaska-Konkel

Tabliczka Wenus z czasów Ammi-saduqi, prawdopodobnie z 1646-26 p.n.e., obecnie w zbiorach British Museum, źródło: wikipedia.org

Venus_Tablet_of_Ammisaduqa_450