Skip to main content

I Seminarium Historii Astrologii
Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego
15 marca 2014 g. 10:15-17:00
Warszawa, Al. Jerozolimskie 44, p, III, s. 4

Uwaga! Seminarium będzie transmitowane przez internet

Picatrix_miniMiło nam zaprosić wszystkich miłośników astrologii na I Seminarium Historii Astrologii, które odbędzie się 15.03.2014 w Warszawie i będzie transmitowane przez internet da tych, któzy nie mogą do Warszawy przyjechać, a chcą wysłuchać wykładów. Jest to początek nowego cyklu spotkań, podczas których chcemy zachęcać astrologów do zgłębiania swojej historii oraz poznawania, jak kiedyś robiło się horoskopy i jakie znaczenie miała astrologia w życiu kulturalnym, społecznym i politycznym na różnych kontynentach. Na pierwszym seminarium z wykładami wystąpią: Kim Farnell, Jakub Kamiński, Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.

Zapisy: pod numerami telefonów: +48 600 218 488, +48 600 218 588 lub e-mailowo: info(at)polskaastrologia.pl
Miejsce: sala konferencyjna Warszawa, Al. Jerozolimskie 44, piętro III, sala nr 4 (budynek przy Rotundzie).
Cena: 30 zł dla członków PSA, 50 zł dla niezrzeszonych (w opłatę wliczone jest jednodniowe członkostwo).
Możliwe jest uczestniczenie w pojedynczym wykładzie w cenie 15 zł dla członków, 25 zł dla osób niezrzeszonych (w opłatę

wliczone jest jednodniowe członkostwo).

Wpłaty prosimy kierować na konto:
Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne
02-123 Warszawa, ul. Korotyńskiego 26/61
Bank Zachodni WBK S.A.
20 1090 1870 0000 0001 1067 8306

W opisie przelewu dopisz: Seminarium 15.03.2014
Możesz też zapłacić na wykładach organizowanych przez Stowarzyszenie w Warszawie lub w dniu seminarium przy wejściu.

Transmisja wideo seminarium przez internet
Aby uczestniczyć w seminarium przez internet, trzeba posiadać konto na Youtube lub konto Gmail i wysłać do nas zgłoszenie na adres info (at) polskaastrologia.pl, podając swój adres mailowy. Przed seminarium wyślemy do Ciebie maila z linkiem, pod którym będziesz mógł oglądać transmisję z seminarium na żywo. Za uczestnictwo w wydarzeniu trzeba wcześniej zapłacić (możliwe jest uczestniczenie w jednym wykładzie za mniejszą opłatą, patrz wyżej), w opisie przelewu wpisz swój e-mail.

UWAGA!
Uczestnicy muszą mieć na swoim komputerze przeglądarkę internetową z zainstalowanym najnowszym pluginem Adobe Flesh – jest za darmo do pobrania na stronie http://get.adobe.com/pl/flashplayer
Ponieważ wydarzenie jest transmitowane na żywo z wykorzystaniem publicznych sieci, nie jesteśmy w stanie zagwarantować jakości i ciągłości przekazu przez cały czas trwania transmisji. To znaczy, że obraz może być mniej ostry, a w czasie transmisji mogą wystąpić niewielkie zakłócenia. Jakość odbieranej transmisji zależy także od szybkości łącza uczestnika transmisji.

Program I Seminarium Historii Astrologii
15 marca 2014

9:30-10:15 rejestracja w recepcji, możliwość kupienia wejściówek na miejscu

10:15-10.30
Krótka historia polskiej astrologii – Izabela Podlaska-Konkel

10:30-11:30
Marcin Bylica z Olkusza czyli astrologia na usługach polityki
Izabela Podlaska-Konkel
Marcin Bylica z Olkusza był prawdziwym człowiekiem renesansu. Wcielał się w wiele ról. Był uczonym, wykładowcą, lekarzem, duchownym, politycznym doradcą, nadwornym astrologiem, emisariuszem, dyplomatą. Pozostawił po sobie wiele tekstów astrologicznych i horoskopów, w tym elekcyjnych, które pokazują, jak uprawiał astrologię i jak wykorzystywał ją do budowania swojej imponującej kariery. Zapoznamy się z barwną biografią Bylicy, najważniejszymi horoskopami przez niego robionymi oraz ocenimy rolę, jaką odegrał na dworze Macieja Korwina, króla Węgier.

11:30-11:45 przerwa

11:45-12:45
„Ku astrologii zwrócić pasję całą” (Chaucer) – astrologia w literaturze średniowiecza i renesansu
Jakub Kamiński
Dla ludzi średniowiecza wszechświat nie był tajemnicą, czy zagadką.  Wierzono, że jest on uporządkowanym organizmem, który został stworzony przez Boga, pierwszą przyczynę, jako miejsce wypróbowania i osądzenia ludzkości. Do czasów Kopernika wszelką wiedzę o wszechświecie starano się dopasować do modelu stworzonego przez greckiego astronoma Ptolemeusza. Zgodnie z jego opisami Ziemia miała być kulą usytuowaną w centrum wszystkiego, wokół której obracały się kryształowe sfery utrzymujące krążące z różnymi prędkościami planety. Architektura ptolemejskiego wszechświata była powszechnie znana i często też wykorzystywano ją w średniowiecznej i renesansowej sztuce. Na wykładzie przyjrzymy się roli astrologii w literaturze tego okresu.

12:45-13:45 przerwa obiadowa

13:45-15:45
Życie i astrologiczna praktyka Simona Formana
Kim Farnell
Simon Forman (1552-1611), okultysta, astrolog, lekarz i zielarz, wyróżnia się na tle innych, ponieważ swoje astrologiczne metody opierał na własnych doświadczeniach i miał ogromną ilość różnorodnych klientów. Z zapałem robił mnóstwo notatek na każdy temat, z opisem interpretacji horoskopów włącznie. Pozbawiony prawa do wykonywania zawodu lekarza, wplątany w zabójstwo i sławny ze swoich notatek z inscenizacji sztuk Szekspira, Forman jest również dobrze znany z powodu swojego bardzo różnorodnego życia osobistego, szczególnie ze szczegółowych zapisków na temat swojego życia seksualnego. Podziwiany przez Williama Lilly’ego i wielu innych astrologów z pokolenia, które przyszło po nim, jest znany z tego, że przewidział swoją śmierć.Podczas wykładu poznamy życie i pracę Simona Formana i skupimy się na jego astrologicznych pracach i horoskopach z jego dzieła Astrological Judgments of Physick and Other Questions (Astrologiczne odpowiedzi na pytania dotyczące medycyny i innych spraw) datowanego na około 1594 rok.

15:45-16:00 przerwa

16:00-17:00
Al Biruni. Biografia i dzieło
Miłosława Krogulska
Abu Rajhan Muhammad al-Biruni żył w latach 973 – 1048 na terenach dzisiejszego Uzbekistanu i Afganistanu. Pozostawił po sobie kilkaset ważnych prac naukowych, w tym podręcznik „Wprowadzenie do astrologii”. Książka powstała na zamówienie arystokratek, które chciały uczyć się astrologii. Przetrwała do naszych czasów i stanowi niezwykle cenne źródło informacji na temat astrologii, kalendarza i świąt, geografii. Przenika ją duch dążenia do prawdy, a także pokojowej koegzystencji ludzi różnych wyznań i kultur. Biografia Al Biruniego, choć dobrze poznana, nadal pełna jest zagadek. Podczas wykładu poznamy najważniejsze dzieła Al Biruniego, a  także historię jego  naukowej wyprawy do Indii.

Szczegółowe informacje na temat Seminarium uzyskasz od organizatorek:
Izabeli Podlaskiej-Konkel i Miłosławy Krogulskiej pod numerami telefonów: +48 600 218 488, +48 600 218 588 lub e-mailowo: info(at)polskaastrologia.pl

Sylwetki wykładowców:
Kim Farnell jest prezesem Astrologicznej Loży Londyńskiej. Zajmuje się astrologią od 1990 roku. Od wielu lat wykłada w Wielkiej Brytanii i innych krajach, występuje jako astrolog w radiu i telewizji, publikuje w magazynach astrologicznych na całym świecie. Jest redaktorką i pisarką. Specjalizuje się w historii astrologii. Jej strona: www.kimfarnell.co.uk

Jakub Kamiński – etnograf/antropolog kultury z wykształcenia, muzealnik z zawodu. Amatorsko zajmuję się historią i teorią zachodniego okultyzmu. Staram się też w praktyce sprawdzać zapomniane techniki magiczne i sztuki mantyczne – ostatnio badam geomancję, katoptromancję, krystalomancję i hermetyczną Sztukę Pamięci (Ars Memoriae).

Miłosława Krogulska jest astrologiem, dziennikarką oraz nauczycielem astrologii i tarota. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego i brytyjskiego The Astrology Association of Great Britain. Razem z Izabelą Podlaską-Konkel prowadzi strony Astroportal.pl oraz Czary.pl, a także jest współwydawcą kwartalników: „Astrologia Profesjonalna” oraz „Tarocista”. Mieszka w Warszawie.

Izabela Podlaska-Konkel jest astrologiem i tarocistką. Specjalizuje się w astrologii partnerskiej, biznesowej i elekcyjnej. Prowadzi z Miłosławą Krogulską Warszawską Szkołę Astrologii oraz strony Astroportal.pl i Czary.pl. Redaktor naczelna kwartalnika „Astrologia Profesjonalna”, wydawca kwartalnika „Tarocista”, przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego. Należy do: AAGB, ISAR, NCGR. Mieszka w Warszawie. Prowadzi blog pod adresem www.izabelapodlaska.pl

Serdecznie zapraszamy!

Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel