Skip to main content

III Seminarium Historii Astrologii
Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego
sobota 20 lutego 2016 g. 10:00-17:30
Millennium Plaza, sala nr 4 na XV piętrze
02-017 Warszawa, Al. Jerozolimskie 123a

III Seminarium Historii AstrologiiZapraszamy wszystkich miłośników astrologii na III Seminarium Historii Astrologii, które odbędzie się 20.02.2016 w Warszawie i będzie transmitowane przez internet. Tematy będą bardzo różne: od wpływu astrologów na losy II wojny światowej, znaczenia astrologii jako systemu wróżebnego na przełomie wieków, przez przepowiednie polityczne Williama Lilly’ego, pochodzenie i znaczenie wyrażenia „znak zodiaku”, po rolę astrologii w kulturze żydowskiej oraz przedstawienie słynnego dzieła Wettiusza Walensa Antologie. Na seminarium wystąpią: Jakub Kamiński, Miłosława Krogulska, Izabela Podlaska-Konkel, Rafał Wąsowski, Tomasz Wiński i Włodzimierz Zylbertal.

Zapisy: pod numerami telefonów lub e-mailowo: +48 600 218 488, +48 600 218 588 info(at) polskaastrologia.pl Wpłata jest równoznaczna z rezerwacją miejsca.

Miejsce: sala nr 4 na XV piętrze w Millennium Plaza, 02-017 Warszawa, Al. Jerozolimskie 123a

Cena: 30 zł dla członków PSA, 50 zł dla niezrzeszonych (w opłatę wliczone jest jednodniowe członkostwo).

Możliwe jest uczestniczenie w pojedynczym wykładzie w cenie 15 zł dla członków, 25 zł dla osób niezrzeszonych (w opłatę wliczone jest jednodniowe członkostwo).

Wpłaty prosimy kierować na konto:
Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne
02-123 Warszawa, ul. Korotyńskiego 26/61
Bank Zachodni WBK S.A.
20 1090 1870 0000 0001 1067 8306
W opisie przelewu dopisz: Seminarium 20.02.2016

Możesz też zapłacić na wykładach organizowanych przez Stowarzyszenie w Warszawie lub w dniu seminarium przy wejściu.

!!!Transmisja wykładów przez internet!!!!
Aby uczestniczyć w wykładzie przez internet, trzeba zainstalować darmowy program Mumble i wysłać do nas zgłoszenie na adres: iza.podlaska (małpka) gmail.com. Instrukcja instalacji i obsługi Mumble znajdziesz na www.szkolaastrologii.pl/moodle

Przed zajęciami zrób przelew z dopiskiem „Seminarium 20.03.2016” i wpłacić sumę za wykład na powyższej podane konto.

UWAGA!
Ponieważ wydarzenie jest transmitowane na żywo z wykorzystaniem publicznych sieci, nie jesteśmy w stanie zagwarantować jakości i ciągłości przekazu przez cały czas trwania transmisji. To znaczy, że obraz może być mniej ostry, a w czasie transmisji mogą wystąpić niewielkie zakłócenia. Jakość odbieranej transmisji zależy także od szybkości łącza uczestnika transmisji.

Uczestnicy wykładów internetowych muszą posiadać:
1) komputer z dostępem do internetu oraz słuchawki i mikrofon,
2) zainstalowany darmowy program Mumble,
3) konto e-mail do korespondencji.

Informacje: pod numerami 0-600-218-488/588, Skype: Stowarzyszenieastrologiczne,
e-mail info (at) polskaastrologia.pl

Program III Seminarium Historii Astrologii:
9.30 otwarcie recepcji, rejestracja, możliwość kupienia wejściówek na miejscu
10.00 rozpoczęcie konferencji

10.00 – 10.30
Miłosława Krogulska
Antologie Vettiusa Valensa jako praktyczny podręcznik astrologii”
Vettius Valens był greckim prawnikiem i arystokratą, a przede wszystkim doświadczonym astrologiem. W książce „Antologia” napisanej w latach 150 170 n.e. przedstawia opis stosowanych przez siebie technik, a także przykłady prognoz i praktycznych interpretacji horoskopów. To odróżnia „Antologię” od teoretycznego „Tetrabiblos” prawie współczesnego mu Ptolemeusza. Podczas wykładu przedstawię niezwykła biografię Vettiusa Velensa oraz historię jego dzieła, które niemal w całości przetrwało do naszych czasów.

Miłosława Krogulska jest astrologiem, dziennikarką oraz nauczycielem astrologii i tarota. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego i brytyjskiego The Astrology Association of Great Britain. Razem z Izabelą Podlaską prowadzi strony Astroportal.pl oraz Czary.pl, a także jest współwydawcą kwartalników: „Astrologia Profesjonalna” oraz „Tarocista”. Mieszka w Warszawie.

10.30 – 12.00
Tomasz Wiński
„Astrologowie II wojny światowej”
Jaka była rola astrologii i astrologów w czasie II wojny światowej? Trzej najbardziej znani astrologowie, których nazwiska są wpisane w historię tego okresu, to Karl Ernst Krafft i Wilhelm Wulff, którzy pracowali dla nazistów, oraz Louis de Wohl, który był związany z brytyjskim MI5. Podczas wykładu poznamy historie ich życia, sprawdzimy ich horoskopy i spróbujemy przeanalizować niektóre z ich trafnych predykcji.

Tomasz Wiński urodził się 9 sierpnia 1966 r. w Warszawie, jest praktykującym astrologiem i nauczycielem jogi. Specjalizuje się w astrologii tradycyjnej i horarnej. Prowadzi astrologiczny blog astrologus.pl. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego oraz Astrological Association of Great Britain. Jest certyfikowanym nauczycielem Jogi Kundalini, prowadzi warsztaty i zajęcia Jogi Kundalini w Polsce i zagranicą (informacje na: jogakundalini.com.pl).

12:00-12:15 przerwa

12:15-13:15
Włodzimierz Zylbertal
„Astrologia a wolność jednostki”
W znanych nam dziejach ludzkości stosunek do astrologii, czy też szerzej – dywinacji, sztuki przewidywania przyszłości – jest ważnym i ciekawym miernikiem tego, jak kultura, w której dywinacja jest uprawiana, traktuje zagadnienie wolności jednostki w społeczeństwie. Tam gdzie zakres tej wolności jest większy, dywinacja ma mniejsze znaczenie i mniej koncentruje się na dokładnym przewidywaniu przyszłości, natomiast tam, gdzie jednostka i jej prawa mniej są eksponowane, dywinacja bardziej jest poważana; bardziej też ufa się jej prognozom.

Włodzimierz H. Zylbertal, ur 1960, absolwent Wydziału Filologii Polskiej UWr, astrologią zajmuje się od 1985 r. Uczeń Leszka Weresa. Autor kilku książek i wielu artykułów poświęconych astrologii i popularyzujących ją. W latach 1992 – 2001 wykładowca wrocławskiego Studium Edukacji Ekologicznej. Obecnie stała współpraca z miesięcznikiem „Czwarty Wymiar” i krakowskim Studium Psychotroniki im. Juliana Ochorowicza.

13:15 – 14:15 przerwa obiadowa

14:15-15:15
Jakub Kamiński
„Mazel tow czyli czy gwiazdy wpływają na los Żydów?”
Stosowany u Żydów do dnia dzisiejszego zwrot „mazal tow” (czy w jidysz „mazel tow”) tłumaczy się na ogół jako „powodzenia”, „na szczęście”. Usłyszeć go można przy radosnych okolicznościach – na bar micwie, ślubie, czy chociażby po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Jednak sięgając do etymologii tego zwrotu okaże się, że jest on pozostałością wiary we wpływ gwiazd na los – słowo „mazal” pochodzi bowiem od misznaickiego „mazzāl”, które oznacza gwiazdozbiór. „Tow” zaś to dobry. Wiele religijnych pism i autorytetów, w tym m.in. Majmonides postrzegało astrologię jako zakazany przesąd i powtarzało, że pobożny Żyd powinien polegać jedynie na Bogu. Z drugiej jednak strony kabaliści i wielu średniowiecznych rabinów uważało niebiosa za księgę żywota, którą astrologia pomaga rozczytać. Jak więc jest z tą wiarą we wpływ gwiazd w judaizmie? Na wykładzie spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Jakub Kamiński – etnograf/antropolog kultury z wykształcenia, muzealnik z zawodu. Amatorsko zajmuję się historią i teorią zachodniego okultyzmu. Staram się też w praktyce sprawdzać zapomniane techniki magiczne i sztuki mantyczne – ostatnio badam geomancję, katoptromancję, krystalomancję i hermetyczną Sztukę Pamięci (Ars Memoriae).

15.15-16.00
Rafał Wąsowski
„Znak zodiaku – znaczenie i pochodzenie tego wyrażenia”
Planeta, znak zodiaku, dom, aspekt – to podstawowe terminy używane na co dzień przez astrologów.  Każdy astrolog wie dokładnie co słowa te przedstawiają, jednak jakie dokładnie jest znaczenie i pochodzenie tych słów? O ile niektóre z nich można wytłumaczyć (oraz przetłumaczyć) w prosty sposób, wyrażenie „znak zodiaku” ma dość skomplikowaną etymologię, której wyjaśnienie możliwe jest jedynie poprzez odniesienie jego pochodzenia do kontekstu, w którym się ono rozwijało. Znajomość genezy słów „zodiak” oraz „znak” w odniesieniu do zodiaku jest równie istotna jak historia powstania samego zodiaku w celu zrozumienia czym znaki zodiaku są, lub przynajmniej czym były dla starożytnych Greków.

Rafał Wąsowski pasjonuje się szeroko rozumianą Zachodnią Tradycją Ezoteryczną i jej korzeniami. Interesuje się także historią astrologii i jej kulturowym aspektem. Studiuje na wydziale Cultural Astronomy and Astrology w Walii. Prowadzi blog pod adresem www.hermetyk.pl

16.00-16.15 przerwa

16.15-17.00
Izabela Podlaska-Konkel
„Przepowiednie polityczne i mundalne Williama Lilly’ego”
William Lilly, siedemnastowieczny angielski astrolog, był celebrytą. Stawiał prognozy nie tylko zwykłych ludziom, ale i członkom parlamentu, osobistościom z bliskiego otoczenia króla, a nawet (pośrednio) samemu władcy. Jego roczne almanachy były drukowane w wielotysięcznych nakładach, a ludzie z zapartym tchem czytali jego polityczne przepowiednie dla kraju. Niektóre z nich wywołały masową histerię. Za swoje słowa nie raz lądował w więzieniu. Podczas wykładu zaprezentuję najważniejsze horoskopy horarne dotyczące spraw politycznych, a także najsłynniejsze przepowiednie Williama Lilly’ego.

Izabela Podlaska-Konkel jest astrologiem od 1998 roku. Specjalizuje się w astrologii partnerskiej, biznesowej i elekcyjnej. Prowadzi z Miłosławą Krogulską Warszawską Szkołę Astrologii oraz strony Astroportal.pl i Czary.pl. Współautorka „Podręcznika astrologii” (wyd. Albireo 2014). Redaktor naczelna kwartalnika „Astrologia Profesjonalna”, wydawca kwartalnika „Tarocista”, przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego. Należy do: AAGB i NCGR. Mieszka w Warszawie. Prowadzi blog pod adresem www.izabelapodlaska.pl

17.00 zakończenie seminarium