Skip to main content

Projekt ASTROGutenberg
KLASYKA ASTROLOGII ZA DARMO
Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne

Nicholas Culpeper

DZIEŁO ASTROLOGICZNE

Nicholas Culpeper

CZĘŚĆ 1

AFORYZMY

STO
AFORYZMÓW
DO UDZIELANIA ODPOWIEDZI
NA
PYTANIA HORARNE

Zebrane przez
NICHOLASA CULPEPERA,
badacza astrologii
w 1647 r.

LONDYN,
Wydrukowane dla R. Moone’a i S. Chatfielda, 1654 r.

1
Pod znakiem Barana rodzą się ludzie o gęstych, białych lub żółtawych, kręconych włosach, podłużnej twarzy, zakrzywionym nosie, oczach koloru orzechowego, małych uszach, krótkich nogach i małych stopach. Pierwszych piętnaście stopni daje ciało masywniejsze niż  druga połowa znaku.

2
Pod znakiem Byka rodzą się ludzie o niskiej i tęgiej budowie ciała, o wysokim czole, szerokim nosie, dużych ustach, krótkiej i grubej szyi, ciemnej rumianej karnacji, krótkich rękach, grubych dłoniach, gęstych, czarnych włosach, dużych pośladkach, krótkich nogach,  nieprędko wpadający w gniew – jeśli jednak zostaną raz rozzłoszczeni, trudno ich kiedykolwiek udobruchać.

3
Bliźnięta dają delikatne, wąskie, proporcjonalne i zgrabne ciało, ładną cerę, jasne i czyste oczy, dobry i przenikliwy wzrok, długie ręce, długie dłonie i stopy, szeroką klatkę piersiową, brązowe włosy, duży intelekt i spostrzegawczość, giętki język i talent do argumentowania, dyskutowania. Nie daje to jednak ludzi jakoś szczególnie wiernych.

4
Rak obdarza niskim wzrostem, jednak druga połowa daje pełniejsze ciało niż pierwsza połowa znaku. Tak samo jak ze szprotami, wśród których jedna może być większa, druga mniejsza, może być z częściami ciała – górne partie mogą być większe niż dolne. Zęby są nierówne, oczy małe, włosy czarnawe, a głos niski i skrzeczący.

5
Lew na ascendencie daje dużą głowę i wielkie oczy, dużą spostrzegawczość, duże, pełne wigoru i silne ciało.  Taki człowiek ma hart ducha, jest śmiały i odważny. Jest tęgi, barczysty, ma żółtawe lub szarawo-żółte (płowy odcień, przypominający barwę lnu) włosy, mocny i donośny głos, jest rezolutny i ambitny. Z natury jest hojny, wylewny i grzeczny dla innych.

6
Panna na ascendencie w horoskopie urodzeniowym daje szczupłą budowę ciała, jednak jest ono proporcjonalne. Daje średni wzrost, ładną, brązową karnację, duże oczy, gęste, czarne włosy, subtelny intelekt i spostrzegawczość, nie obdarza zbytnią wiernością i skłania do skupienia się na własnych celach.

7
Skorpion daje niski wzrost, ale duże kończyny, pełne oraz mocno zbudowane ciało. Taki człowiek jest silny i aktywny, o silnej woli, złośliwy, fałszywy i zwodniczy. Ma ciemnobrązowe włosy, ciemnożółtą karnację, krótką szyję. Jest ruchliwy, ale zamknięty w sobie.

8
Byłaby szkoda, gdybyśmy pominęli Wagę – najpiękniejszy i najuczciwszy spośród wszystkich znaków zodiaku.
Waga daje delikatne, ładne, szczupłe ciało, okrągłą, jasną i urodziwą twarz, włosy w dużej mierze o płowym odcieniu szarawo-żółtego (o lnianym kolorze)  lub jasnobrązowe, a czasem czarne. Jest to osoba wesoła, ładnie wypowiadająca się i przyjemna w rozmowie. Ma czerwone usta, rumiane policzki, wysokie i smukłe ciało. Jest uprzejma, bezstronna, sprawiedliwa i uczciwa we wszystkich swoich relacjach z innymi.

9
Pod znakiem Strzelca rodzą się ludzie o szczupłym, proporcjonalnym, silnie i mocno zbudowanym ciele. Mają oni przyjazny, wesoły wyraz twarzy, jasną karnację i owalny kształt twarzy. Są dobrymi jeźdźcami i świetnymi strzelcami. Są odważni, mają brązowe włosy i szybko łysieją.

10
Koziorożec czyni człowieka bardzo szczupłym i słabowitym, o suchej skórze i przeciętnego wzrostu, o szczupłej, chudej twarzy i ciemnych włosach, które są wyjątkowo gęste. Daje owalny, podłużny kształt twarzy lub bladość. Jest tak samo szeroki w pasie, jak w klatce piersiowej. Ma długą szyję i nieproporcjonalne ciało. Jest inteligentny; choleryk i popada w przygnębienie.

11
Pod znakiem Wodnika rodzą się ludzie o średniego wzrostu, dobrze zbudowani, o jasnej skórze, o twarzy jasnej, częściej uroczej niż ładnej twarzy, a także atrakcyjnie zbudowanym ciele, z jasnymi włosami, graniczącymi z bielą, a niekiedy żółtymi.

12
I w końcu Ryby dają niskie, źle zbudowane ciało, lecz dobrą, jasną cerę i karnację. Dają grube ramiona, brązowe włosy, wszystkie części ciała są grube i pulchne, a ciało nieskore do ruchu. Poza tym nie ma żadnych mankamentów.

13
Pamiętaj, że w ogólnych opisach planeta Słońce reprezentuje człowieka o brązowym lub żółtawym kolorze i czuprynie, z wielkimi oczami koloru orzechowego, który ma ostre, przenikliwe i bystre spojrzenie. Taki człowiek nie jest wysoki, ale za to korpulentny i grubokościsty. Ma długą brodę i szybko łysieje, z natury jest wspaniałomyślny i nie zajmuje się zwykłymi czy przeciętnymi sprawami.

14
Księżyc opisuje człowieka, który ma twarz bladą lub koloru białawego, czasami lekko zaczerwienioną. Jest to człowiek średniego wzrostu, zachowujący się wyniośle, o kasztanowych włosach, powoli dobierający słowa, gruby i flegmatyczny. Ma krótkie ręce i pulchne dłonie, które często puchną i są w nieustannym ruchu. Jest słaby, nieprzyjemny, wciąż niezadowolony. Nie cieszy się ani kiedy coś robi, ani kiedy odpoczywa.

15
Saturn sygnifikuje człowieka o o śniadej cerze, dużych i szerokich brwiach, małych i czarnych oczach, rzadkiej brodzie, czasem nie ma jej wcale. Reprezentuje człowieka z  szerokimi, a czasami zaokrąglonymi ramionami. Ma on psotny, figlarny wyraz twarzy, jest wysoki. Chodzi z głową pochyloną naprzód, ma chudą twarz i grube usta. Lubi być sam i zawsze jest zamyślony. Gdy chodzi, ociera jedną nogę o drugą. Potrafi ukrywać swój gniew i nie mówi o swoich uczuciach. Ma silną wolę, jest zawistny, złośliwy, strachliwy, wyniosły i nie dba o siebie. Jest chciwy i dąży wyłącznie do osiągnięcia swoich własnych celów.

16
Jowisz reprezentuje człowieka wysokiego, o brązowej, ziemistej karnacji, owalnej twarzy, wysokim czole, jasnych, szarych oczach, jasnobrązowych włosach, o atrakcyjnym, mocno zbudowanym i szczupłym ciele, dużym brzuchu, dużych udach, dużych i proporcjonalnych nogach oraz długich stopach. Jest to człowiek przyzwoity, dobrze dobierający słowa, o dobrym usposobieniu, pragnący przysłużyć się ludzkości, nie jest pożądliwy i zawistny, nie przykładaja większej wagi do dóbr materialnych.

17
Mars opisuje człowieka, który ma intensywny kolor skóry, jest szczupły, a mimo to silny i mocno zbudowany. Jego twarz jest okrągła i ogorzała. Jego włosy są żółte lub płowe i kręcone. Ma oczy koloru orzechowego, spojrzenie szybkie, ostre i przenikliwe. Ma gniewny wygląd, jest dumny, przesadnie bezpośredni, śmiały, gadatliwy, przechwala się i kłamie.

18
Pod patronatem Wenus rodzą się ludzie o jasnobrązowej karnacji. Mają czarne i spostrzegawcze oczy, małe brwi, czerwone usta, rumiane policzki z dołeczkami. Dolna warga jest nieco większa od górnej. Mają ładne, proporcjonalne, dobrze ukształtowane ciało. Są szczupli, ale średniego wzrostu. Są łatwi we współżyciu, uprzejmi, weseli, lubią bibeloty i inne drobiazgi.

19
W końcu Merkury opisuje człowieka wysokiego, z czarnymi włosami, z długą i chudą twarzą, wysokim czołem, długim i wąskim nosem. Ma on chude i wiotkie ciało, długie i proste palce, długie stopy. Gdy idzie, kołysze jedną ręką. Jest erudytą i człowiekiem subtelnym, rozgadanym i nieszczególnie wiernym, chyba że Merkury jest w znaku stałym.

20
Dowiesz się, jak ktoś wygląda, jeśli porównasz opis planety z charakterystyką znaku, w którym się ona znajduje. Weź również pod uwagę siłę planety, jej aspekt do Słońca lub Księżyca, koniunkcję z gwiazdami stałymi – zarówno z tymi, które są do niej podobne, jak i z tymi, które są odmiennej natury – i to, czy jest nad czy pod horyzontem, czy też pod nim. A to dlatego, że gdy planety są nad horyzontem, dają wyższy wzrost niż wtedy, gdy znajdują się pod nim.

21
Gdy w pytaniu horarnym władcą godziny i władcą ascendentu jest ta sama planeta albo są one tej samej natury lub należą do tej samej triady, albo znajdują się w znakach tej samej triady, horoskop jest ważny i gotowy do tego, by wydać na jego podstawie osąd. W przeciwnym wypadku, nie.

22
Nie wydawaj osądu na podstawie horoskopu, gdy ascendent jest albo w pierwszych, albo w ostatnich stopniach znaku. Jeśli bowiem ascendent jest w pierwszych stopniach znaku, jest jeszcze za wcześnie, aby na nie odpowiadać. Jeśli zaś w ostatnich stopniach – czas minął, a pytający konsultował już się wcześniej z innym astrologiem.

23
Jeśli Saturn lub Mars jest wędrowcem w dziesiątym domu albo jest tam Ogon Smoka, astrolog nie zostanie doceniony za swoją pracę.

24
We  wszystkich pytaniach zwracaj szczególną uwagę na Księżyc, ponieważ pokazuje on nam siłę innych planet. Lepiej, żeby władca ascendentu był niekorzystnie postawiony, niż żeby Księżyc był w takiej sytuacji.

25
We wszystkich horoskopach pytań, w których benefiki są sygnifikatorami, widać nadzieję, ale jeśli malefiki są sygnifikatorami, spodziewaj się najgorszego i taki wydaj osąd.

26
Gdy w horoskopie pytania Księżyc jest w pustym biegu, nie ma większych nadziei na to, że uda się zrealizować cele. Jeśli jednak będzie w Byku, Raku, Strzelcu lub Rybach, powodów do obaw będzie mniej.

27
Planeta, z którą Księżyc utworzył ostatni aspekt, pokazuje, co zostało już zrobione w danej sprawie. Dobrze, jeśli jest to benefik, źle, jeśli malefik. Zobacz, w którym domu znajduje się ta planeta  i zgodnie z tym wydaj swój osąd.

28
Aspekt aplikacyjny Księżyca pokazuje obecny stan sprawy, o którą ktoś pyta. Dobra planeta w dobrym domu i w korzystnym aspekcie daje duże nadzieje na to, o co ktoś pyta.

29
Aspekt aplikacyjny Księżyca do planety w upadku lub na wygnaniu zapowiada kłopoty i opóźnienia w danej sprawie.

30
Jeśli sygnifikatorem jest planeta retrogradująca lub będąca w pierwszej fazie stacjonarnej (*1)  zapowiada zamieszanie i zmianę w danej sprawie.

31
Jeśli sygnifikatorem jest planeta, która porusza się powoli, znacznie wydłuża to czas oczekiwania na to, co chce się osiągnąć, szczególnie, jeśli jest ona w znaku przeciwnym jej naturze lub w domu swojego wroga.

32
Jeśli malefiki są sygnifikatorami złych rzeczy, to manifestują się one z dużą gwałtownością [to dzieją się one gwałtownie]. Ale jeśli są sygnifikatorami dobrych rzeczy, to albo do nich w ogóle nie dochodzi, albo dochodzi, ale kosztem dużego zachodu, licznych opóźnień i  frustracji.

33
Jeśli malefiki są sygnifikatorami jakichkolwiek złych rzeczy, sprawdź, czy Jowisz lub Wenus aplikują do nich korzystnymi aspektami. Jeśli tak, to niwelują one złe skutki, a jeszcze lepiej, jeśli będą w recepcji.

34
Jeśli benefiki zapowiadają dobre rzeczy, a Saturn lub Mars uściślają swoje aspekty do nich i nie są w recepcji, może to znacznie osłabić ten dobry wpływ.

35
Nie pokładaj dużej nadziei w tym, co obiecuje benefik, chyba że będzie miał godność podstawową albo będzie aspektowany przez innego benefika. W przeciwnym razie będzie on jak człowiek, który udaje, że chce twojego dobra, a chodzi mu o władzę.

36
Jeśli Saturn i Mars są wędrowcami, są nad wyraz złoczynne. Nie są takie złe, gdy mają podstawowe godności, ponieważ wtedy są jak szlachetni wrogowie, którzy mają swego wroga w swoich rękach i nie mogą się przemóc, by ich skrzywdzić.

37
Jeśli Saturn lub Mars są w swoich domach lub znakach wywyższenia i przy osiach, i jeśli obiecują dobre rzeczy, to dochodzą one do skutku.

38
W przypadku horoskopu horarnego, w którym benefiki i malefiki są równie słabe i źle położone, odłóż wydanie osądu do czasu, kiedy będzie lepszy układ planet.

39
Gdy planeta obiecująca zapowiadająca jakąś dobrą rzecz w związku z pytaniem jest albo spalona, albo w opozycji do Słońca, to nigdy nie pozwoli ono, aby dobre rzeczy się wydarzyły.

40
Jeśli Saturn i Mars są w koniunkcji i obiecują zapowiadają jakąś dobrą rzecz, to nigdy nie dochodzi ona do skutku, ale jeśli zapowiadają złą rzecz, to następuje ona z większą złośliwością niż można było się spodziewać.

41
Jeśli władca ascendentu i Księżyc są wędrowcami, sugeruje to, że pytający nie powinien robić sobie nadziei na spełnienie swojego pragnienia.

42
Sprawdź, czy sygnifikator tego, czego dotyczy pytanie jest w znaku stałym. Jeśli tak, będzie to trwało. Jeśli jest w znaku kardynalnym, to sprawa szybko się skończy, a jeśli zaś w znaku zmiennym, sytuacja będzie się zmieniać z jednej w drugą.

43
Jeśli władca ascendentu lub Księżyc są w koniunkcji z Głową lub Ogonem Smoka, przyniesie to szkodę sprawie, której dotyczy pytanie. Sprawdź domy, w których są i na podstawie sygnifikatorów tych domów dowiesz się, skąd ta szkoda przyjdzie.

44
Pierwszy dom jest sygnifikatorem życia, karnacji, usposobienia, woli, charakterystycznych zachowań i wiedzy, jaką posiada pytający, jak również początków wszelkich przedsięwzięć.

45
Drugi dom oznacza bogactwa, zyski, handel, złoto, srebro, zyski i straty z handlu i wszystkich ruchomych, nieożywionych dóbr.

46
Trzeci dom sygnifikuje braci, siostry, krewnych, krótkie podróże, interpretację snów itp.

47
Czwarty dom sygnifikuje ojca, domy, ziemię, dobra nieruchome, sady, grunty orne, ukryte skarby, minerały, wszystko, co jest pod powierzchnią ziemi, więzienia, ukryte miejsca, grób i dobrą reputację po śmierci, jak również zakończenie wszystkich spraw, których ktoś się podjął.

48
Piąty dom jest sygnifikatorem dzieci, wszystkich młodszych krewnych, radości, przyjemności, darów, odwagi, rozkoszy, bogactwa ojca, wszystkich zysków ze spraw czwartego domu, zabaw, gier, picia itp.

49
Szósty dom jest sygnifikatorem służących, choroby, wszystkich zwierząt gospodarstwa domowego, które nie nadają się do prac siłowych, jak psy, owce itp., jak również ptactwa, dzikich zwierząt, myśliwych, strażników więziennych, więzień, fałszywych oskarżeń itp.

50
Siódmy dom oznacza małżeństwo, żonę, sprawy sądowe, niezgodę, kłótnie, jawnych wrogów, wszystkich ludzi, z którymi mamy do czynienia, zwykłych ludzi itd.

51
Ósmy dom jest sygnifikatorem śmierci, smutku, bogactw, o których się nigdy nie śniło, posagu, posiadłości tych, z którymi mamy do czynienia i jawnych wrogów, jak również wszelkich zysków z tego, czym włada siódmy dom.

52
Dziewiąty dom jest sygnifikatorem religii, pielgrzymek, długich podróży, snów, wiary, poświęcenia, ceremonii, kleru, nawigacji itd.

53
Dziesiąty dom sygnifikuje zaszczyty, dygnitarzy i wysokie stanowiska, awans zawodowy, powołanie, urzędy, rzemiosła, władze miasta, królów, książęta, zarządców, awans społeczny, sławę, profesję i matkę, jak również kapitanów i dowodzących podczas wojny, pomoc i ulgę w ciężkich czasach.

54
Jedenasty dom sygnifikuje przyjaciół, znajomych, nadzieję, rzeczy, których pragniemy, towarzyszy, doradztwo przyjaciół, wszystkie korzyści z tego, czym rządzi dziesiąty dom, dobre anioły itd.

55
Dwunasty dom sygnifikuje niejawnych i ukrytych wrogów, złe duchy, więzienia, uwięzienie, ograniczenie ruchów (np. przez więzy), niewolnictwo, udrękę, zdradę, łotrostwo, konie i wszystkie zwierzęta nadające się do prac siłowych.

56
W przypadku wszystkich pytań sprawdź, czy ascendent lub jego władca są w stopniu, w którym wypada aktualne zaćmienie. Jeśli bowiem tak będzie, to sprawie – choćby nie wiem jak blisko było jej rozstrzygnięcie – coś lub ktoś zaszkodzi w najmniej oczekiwanym momencie i jedynie w rzadkich przypadkach zostanie ona doprowadzona do końca.

57
Rzadko kiedy sprawa, o którą pytamy dobrze się kończy, gdy Księżyc jest uszkodzony. Wydaj swój osąd zgodnie z tym, czy benefiki tworzą z nim korzystne aspekty, czy też nie. Może to być niebezpieczeństwo śmierci na wojnie, nieszczęścia w podróży, złe zakończenie małżeństwa i tym podobne, w zależności od pytania.

58
Jeśli władca ascendentu będzie w opozycji do Księżyca albo w kwadraturze do niego, albo też Księżyc będzie w opozycji do własnego znaku lub znaku swojego wywyższenia, pytający jest lekkomyślny i nie obchodzi go, jak sprawa się skończy.

59
Jeśli sygnifikator rzeczy, której dotyczy pytanie, jest uszkodzony, to zwróć uwagę na planetę, która go uszkadza. Na podstawie domu, w którym jest i domu, którego jest władcą możesz określić przyczynę, jak i osoby, które przeszkadzają w sprawie.

60
Im bliżej osi horoskopu znajduje sygnifikator, tym więcej dobrych rzeczy można się spodziewać. Będzie ich mniej, jeśli będzie on w domu następującym, a niewiele lub w ogóle, jeśli jest w upadającym. Chyba że sprawa, o którą chodzi w pytaniu, przynależy do upadającego domu, w którym sygnifikator się znajduje.

61.
W przypadku jakiejkolwiek rzeczy, jaką zapowiada dany aspekt, pilnie zważaj na to, czy nie zachodzi udaremnienie. Jeśli tak, pojawią się przeszkody ze strony osób, których sygnifikatorem jest planeta udaremniająca aspekt.

62.
Przy każdym pytaniu weź pod uwagę Punkt Fortuny. Jeśli będzie silny pod względem godności, pytający zyska dzięki rzeczy lub osobom sygnifikowanym przez dom, w którym się ten punkt znajduje. Jeśli jest osłabiony, powinien spodziewać się strat związanych z nimi. To samo można powiedzieć o Jowiszu i Wenus.

63.
Strzeż się ludzi i rzeczy związanych z domem, w którym znajduje się Ogon Smoka, bowiem rzadko kiedy udaje się przy tym uniknąć strat, szkód, oszczerstw czy skandali spowodowanych przez ludzi i rzeczy sygnifikowane przez ten dom.

64.
Nie oceniaj koniunkcji dwóch planet zbyt pochopnie, nie przed zwróceniem uwagi na to, w jakim znaku się znajdują. Jeśli bowiem będzie to znak odpowiadający ich naturze, zwiększy on ich znaczenie, a jeśli nie, wręcz odwrotnie.

65.
Zwróć również uwagę na naturę znaku: na to, czy jest ludzki, czy też gwałtowny, stały bądź kardynalny i weź to pod uwagę podczas wydawania osądu.

66.
Zwracaj uwagę zarówno w przypadku tego, jak i wszystkich sygnifikatorów, czy są one połączone z gwiazdami stałymi o naturze podobnej do nich, czy też im przeciwnej, ponieważ pierwsze znacznie zwiększa ich znaczenie, a to drugie je zmniejsza.

67.
Horoskopy horarne są albo prawdziwe, albo nieprawdziwe, zależnie od prawdziwych zamiarów pytającego.

68.
Strzeż się sytuacji, gdy w horoskopie horarnym Mars jest na ascendencie albo gdy wschodzi znak Skorpiona, bowiem jest to znak fałszywości.

69.
Horoskop radykalny przypomina albo horoskop urodzeniowy, albo solariusz pytającego.

70.
W przypadku horoskopu horarnego, który jest rzeczywiście radykalny, istnieje związek pomiędzy sprawą, której dotyczy pytanie, a obrazem nieba w momencie postawienia pytania. To jest najważniejszy sposób oceniania radykalności horoskopu.

71.
Miłość i nienawiść są przyczyną błędów w osądzie: pierwsze zwiększa znaczenie banałów, a drugie pomniejsza znaczenie rzeczy ważnych. Przekonasz się, jak bezstronnymi ludźmi astrologowie powinni być.

72.
Jeśli benefiki są władcami ósmego lub dwunastego domu i są osłabione, pytający dozna szkód ze strony uczciwych ludzi o dobrej reputacji.

73.
Człowiek musi szczególnie baczyć na swój osąd, jeśli siódmy dom lub jego władca jest uszkodzony.

74.
Siódmy dom i jego władca są sygnifikatorami astrologa i jeśli są uszkodzone, mogą zaburzyć jego zdolność osądu.

75.
To, o co chodzi w pytaniu, jest ukryte, gdy planeta będąca sygnifikatorem danej sprawy jest albo pod osią ascendentu, albo w promieniach Słońca (*2).

76.
Jeśli jednak planeta będąca sygnifikatorem danej rzeczy będzie poza obszarem spalenia, w ruchu prostym i w dziesiątym domu, sprawa jest jasna jak Słońce.

77
Nie oceniaj pochopnie, że nieobecna osoba nie żyje, możliwe bowiem, że jest po prostu pijana.

78
Nie oceniaj pochopnie, że człowiek został zraniony, bowiem może być tak, że po prostu upuszczono mu krew (*3).

79
Nie oceniaj pochopnie, że człowiek znajdzie ukryte skarby, bowiem może być, że tylko weźmie coś w zastaw. Horoskopy postawione na takie pytania są podobne i możesz znaleźć wiele podobnych przypadków.

80
W każdym horoskopie pytania sprawdź, jakie godności miał władca ascendentu podczas poprzedniej lunacji i dostosuj do tego swój osąd.

81
Możemy również wiele zyskać, jeśli mamy solariusz pytającego, ponieważ możemy ocenić, jaką siłę ma w nim władca ascendentu pytania.

82
Jeśli horoskopy na czas nowiu i pełni poprzedzających i następujących po postawieniu pytania będą takie same i ascendent horoskopu horarnego będzie taki sam, jak w tamtych horoskopach (*4), wydaj osąd kiedy indziej.

83
Szósty dom wskazuje na wuja (*5), a dziadka dom siódmy (*6).

84
Zwróć uwagę na to, która planeta jest władcą horoskopu, bowiem badając jej naturę  i położenie, możesz odczytać, co myśli pytający.

85
W każdym horoskopie horarnym zwracaj uwagę na najbliższą lunację, ponieważ sprawy mogą się zmieniać z lunacji na lunację.
Mówiąc “lunacja”, mam na myśli koniunkcję Świateł.

86
Sprawa, o którą ktoś pyta, dokona się wtedy, kiedy władca lunacji znajdzie się w znaku kardynalnym.

87
Nie próbuj niczego określić, dopóki nie poznasz zamiarów pytającego. Jeśli nie wie, o co konkretnie pyta, skąd możesz wiedzieć, co mu odpowiedzieć?

88
Nie wydawaj osądów na podstawie tego, co pierwsze przyjdzie pytającemu do głowy i podziała na emocje. Pytanie, na podstawie którego możesz wydać osąd, powinno być dobrze przemyślane przez pytającego.

89
Mars komplikuje sprawy przez zbytni pośpiech, a Saturn przez opieszałość.

90
Planeta w odległości do 16 minut od Słońca jest cazimi i jest wyjątkowo silna.

91
Zwracaj uwagę na to, czy ascendent lub jego sygnifikator jest w punkcie, w którym wypada aktualne zaćmienie. Jeśli będzie, to nawet jeśli obecnie zakończenie sprawy wydaje się kwestią krótkiego czasu, coś lub ktoś jej zaszkodzi, gdy się będziesz tego najmniej spodziewał i ciężko będzie ją kiedykolwiek doprowadzić do końca.

92
Rzadko kiedy coś dobrego wychodzi ze sprawy, o którą pytamy, gdy Księżyc jest uszkodzony.

93
Gdy sygnifikatory są w domach o podobnej naturze, sprawę bardzo łatwo jest doprowadzić do końca.

94
Jeśli władca ósmego domu jest w nim niekorzystnie położony, pytający ma dłużników, od których nigdy nie zdoła odzyskać pieniędzy.

95
Planeta maleficzna w siódmym domu wskazuje na niezgodę pomiędzy mężem a żoną, za wyjątkiem sytuacji, gdy ta planeta była sygnifikatorem w czasie narodzin.

96
Malefik i to niekorzystnie aspektujący sygnifikator, przynosi nieuniknione trudności w sprawie, której dotyczy pytanie, wynikające z naturalnych przyczyn.

97
Nic tak bardzo nie uszkadza Księżyca, jak spalenie.

98
Jeśli wyższe planety są wschodnie, a niższe zachodnie, załatwiaj swoje sprawy jak najszybciej.

99
Jeśli sygnifikator odda swoją siłę benefikowi, który jest na osi lub domu kątowym, sprawa szybko dojdzie to skutku.

100
Jeśli dobrze zrozumiesz te aforyzmy, pozwolą ci one poznać sekrety sztuki odpowiadania na różnego rodzaju pytania.

Ten traktat został sprawdzony i w wielu miejscach poprawiony w 1648 r.
NICHOLAS CULPEPER.

Przypisy tłumacza:

Przypis tłumacza
(*1) pierwsza faza stacjonarna planety – faza stacjonarna, tuż przed wejściem planety w retrogradację.
(*2) W odległości [od 8,5 stopnia] do 17 stopni od Słońca.
(*3) Chodzi o kurację poprzez upuszczanie krwi.
(*4) Jest to najprawdopodobniej jeden z wielu sposobów sprawdzania radykalności, czyli poprawności, ważności horoskopu.
(*5) To trzeci dom rodzeństwa licząc od czwartego, który oznacza ojca.
(*6) To dom czwarty ojca licząc od czwartego.
 
Przekład: Jakub „A.P.” Luberda
Redakcja: Izabela Podlaska-Konkel

Tekst opublikowany na stronie www.polskaastrologia.pl 25.05.2013.

Uwaga! Ten tekst jest po wstępnej redakcji. Jeśli zalazłeś w nim błąd, będziemy wdzięczni za skontaktowanie się z nami w tej sprawie przez nasz formularz.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska.

Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne i autor tłumaczenia zezwalają na jego kopiowanie na własny użytek, cytowanie i wykorzystanie w celach niekomercyjnych pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału, tłumacza, redaktorów oraz miejsce pierwotnej publikacji z aktywnym linkiem do tej strony: Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne – Projekt ASTROGutenberg www.polskaastrologia.pl, a także nazwę licencji (CC BY-NC-ND 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.