Skip to main content

Projekt ASTROGutenberg
KLASYKA ASTROLOGII ZA DARMO
Stowarzyszenie Astrologów w Polsce

Nicholas Culpeper

DZIEŁO ASTROLOGICZNE

Nicholas Culpeper

CZĘŚĆ 2
WSTĘP

Przekład: Jakub Luberda, redakcja: Izabela Podlaska-Konkel

Niebiosa głoszą chwałę Boga, a firmament pokazuje dzieło stworzenia.
Niebiosa pokazują chwałę Boga w trojaki sposób:
Poprzez swoje
Stworzenie,
Konserwowanie,
Działanie.
Tworzenie dzięki Potężnej Mocy.
Konserwowanie dzięki Nieskończonej Mądrości.
Działanie na różnorakie dobre sposoby dzięki wyjątkowej Harmonii.

Niebiosa głoszą chwałę Boga poprzez swoje Stworzenie – przez to, że powstały z niczego, co jest dziełem tak wielkim, że wykracza poza siły dobrych duchów i aniołów. Tak więc, najprościej mówiąc, Niebiosa głoszą i manifestują chwałę Boga poprzez sam fakt, że zostały Stworzone.

Jeśli chodzi o ich Konserwowanie, to pod tym względem zależą one bezpośrednio od Boga, ponieważ każde stworzenie, zarówno duchowe, jak i istniejące tylko tymczasowo, które samo w sobie mało się liczy, zajmuje i opiekuje się czymś, co stworzeniem nie jest. I im więcej dobrych cech stworzenie ma, tym większej Opieki i Przewodnictwa potrzebuje do przetrwania. Taki np. koń potrzebuje mniej opieki i przewodnictwa niż anioł, ponieważ anioł jest bardziej doskonały niż koń. A więc pod tym względem Niebiosa bardzo wyraźnie, (dobitnie) ogłaszają chwałę Boga, ponieważ dzięki  wspaniałej są one w stanie harmonii, w której się znajdują.

Jeśli chodzi o Działanie, Niebiosa w cudowny sposób głoszą chwałę Boga za pomocą swojego działania, które wynika z właściwych im dobrych cech. Stąd bierze się tak wielka liczba i różnorodność zmian czasów; wiosna, lato, jesień, zima, zimno, ciepło, upał, deszcz, biznes, wojna, dostatek, choroby, zarazy, zwierzęta, ptactwo i ryby – wszystko to i jeszcze więcej (czego wyliczanie byłoby zbyt monotonne) jest wynikiem wpływu Niebios i cudownie potwierdza chwałę Boga poprzez tworzenie takich stworzeń za pomocą tak cudownych wpływów.

Wszystkie drugorzędne przyczyny działają z mocy przyczyny głównej i ta główna przyczyna zawiesza ich działanie wtedy, kiedy jej się to żywnie podoba, działając nie poprzez nie, a bezpośrednio.

Jeśli chodzi o te drugorzędne przyczyny, jak również konsolidowanie sił i działanie Niebios, różni uczeni pisali, że skutki nie muszą się koniecznie pojawić, bo do tego, by coś nastąpiło, potrzebne są odpowiednie warunki. Ptolemeusz pisze: In centiloqu. Judicia quae tibi trado, funt inter necessarium & possibile (Osądy, jakie wam podaję, dzielą się na nieuniknione i możliwe).

I tak Słońce sygnifikuje przejrzystość, a Saturn zachmurzenie, ponieważ Słońce jest wywyższone w Baranie, a Saturn w upadku.
Także Jowisz jest wywyższony w Raku, a Mars jest w nim w upadku. Jowisz sygnifikuje sprawiedliwość, a Mars oszustwo. Wenus sygnifikuje śpiew i wesołość, a Merkury filozofię oraz inne sztuki i nauki.

I tak planety działają na kilka różnych sposobów w znakach, jak również poprzez koniunkcje i aspekty – i na ich podstawie można zrobić elekcje korzystne dla różnych spraw, co jest po części tym, na czym się teraz skupimy.

 

Uwaga! Ten tekst jest po wstępnej redakcji. Jeśli zalazłeś w nim błąd, będziemy wdzięczni za skontaktowanie się z nami w tej sprawie na adres: info (małpka) polskaastrologia.pl.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska.

Stowarzyszenie Astrologów w Polsce i autor tłumaczenia zezwalają na jego kopiowanie na własny użytek, cytowanie i wykorzystanie w celach niekomercyjnych pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału, tłumacza, redaktorów oraz miejsce pierwotnej publikacji z aktywnym linkiem do tej strony: Stowarzyszenie Astrologów w Polsce – Projekt ASTROGutenberg www.polskaastrologia.pl, a także nazwę licencji (CC BY-NC-ND 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.