Skip to main content

Projekt ASTROGutenberg
KLASYKA ASTROLOGII ZA DARMO
Stowarzyszenie Astrologów w Polsce

www.polskaastrologia.pl

Nicholas Culpeper

DZIEŁO ASTROLOGICZNE

Nicholas Culpeper

CZĘŚĆ 3
Elekcje i pytania dotyczące podróży

Przekład i redakcja: Izabela Podlaska-Konkel

Obserwacje

1
Ten, kto wybiera się z jakąkolwiek sprawą do króla lub księcia, kiedy Księżyc jest w Wodniku, może zostać przyjęty, ale król nie zwróci uwagi ani na niego, ani na jego petycję.
2
Jeśli Księżyc jest Rybach, król nie zwróci twarzy w jego stronę.

3
Jeśli ktoś prosi o coś kogoś (w granicach rozsądku), kiedy Koziorożec jest na medium coeli i Jowisz w koniunkcji z nim, a Księżyc aplikuje do niego lub gdy Księżyc separuje od niego i aplikuje do władcy ascendentu, lub gdy władca ascendentu aplikuje do Jowisza, osoba ta szybko dostanie, czego pragnie.

4
Wenus powoduje deszcz i wilgoć, Merkury odpowiada za krótkie podróże i zmiany.

5
Wenus w pierwszych stopniach Raka podczas koniunkcji świateł lub podczas innej wielkiej koniunkcji, powoduje wielkie deszcze.

6
We wszystkich elekcjach wzmacniaj władcę ascendentu i władcę domu, którego dotyczy sprawa.

7
Saturn powoduje najwięcej szkody podczas długich podróży, a Mars podczas krótkich.

8
Znaki stałe wstrzymują podróże, znaki ruchome (*1) przyspieszają je, z wyjątkiem ostatniej części znaku Wagi.

9
Przybywający Księżyc w dobrym aspekcie ze Słońcem przyspiesza podróż.

10
Kiedy malefik jest w dobrym aspekcie z benefikiem, nie przynosi to żadnej szkody.

11
Największe utrudnienie, jakie planeta może mieć w elekcjach podróży, to kiedy jest wędrowcem. (*2)

12
Znak Raka najlepszy jest dla morza, a znak Ryb dla rzek.
13
Mars jest powodem wszystkiego, co jest zrobione niespodziewanie, znienacka zniszczone i nagle zrobione ponownie.

14
Saturn i Mars są powodem wszystkiego, co jest zrobione niespodziewanie, znienacka zniszczone i co jest przez długi czas zrujnowane.

15
Kiedy wybierasz się w podróż drogą lądową, źle jest mieć Marsa w domu dziewiątym lub trzecim, ponieważ oznacza on złodziei. Ale jeszcze gorzej mieć go w domu drugim.

16
Kiedy chcesz jechać na wieś, niech władca drugiego domu będzie w dobrym położeniu i ani w domu czwartym, ani na ascendencie.

17
Kiedy wyruszasz w podróż, niech nie będzie złej planety w siódmym domu, bo to oznacza, że zło przydarzy ci się w miejscu, do którego się udajesz.

18
Jeśli jednak planeta ta będzie w godności i w korzystnym aspekcie z władcą ascendentu, nie doświadczysz wielkiej szkody.

19
Jeśli władca dziewiątego domu będzie na ascendencie, podróż przyniesie zaszczyty i zysk.

20
Jeśli władca ascendentu wzmacnia władcę domu dziewiątego, podróż będzie dobra i zyskowna.

21
W sprawie krótkich podróży patrz na władcę trzeciego domu, ponieważ jest on władcą krótkich podróży.

22
W przypadku wszystkich podróży patrz na Księżyc, ponieważ jest on ogólnym sygnifikatorem podróży.

23
Miej specjalne baczenie na władcę godziny, bo jeśli będzie on uszkodzony w czasie podejmowania podróży, uczyni wiele złego, tak samo jak niekorzystny władca ascendentu.

24
Sygnifikatorem posłańców i ambasadorów jest władca piątego domu.

25
Godziny Saturna i Marsa są złe na rozpoczynanie podróży. Godziny Jowisza, Wenus i świateł są korzystne.

26
Saturn może oznaczać wiele przeszkód podczas podróży, które mogą być określone dzięki naturze znaku, w którym on się znajduje.

27
Na przykład: jeśli podróż morska rozpoczyna się, kiedy Saturn jest na ascendencie w Rybach, statek ucierpi z powodu zniszczenia.

28
Nie wyruszaj w podróż morską, kiedy wschodzi znak ognisty, ponieważ wtedy ósmy dom zaczyna się w znaku wodnym.

29
Jeśli udajesz się do księcia lub króla, niech Słońce będzie korzystnie postawione i niech wschodzi znak Barana lub Lwa.

30
Przy każdej podróży niech władca ascendentu lub godziny nie będzie źle położony, ani spalony, ani w kwadraturze, ani w opozycji ze Słońcem. Również niech Księżyc nie będzie na ascendencie.

31
Korzystnie jest rozpocząć podróż, kiedy Słońce jest w swoim własnym domu lub w domu swojego wywyższenia za dnia lub kiedy Księżyc jest w swoim władztwie lub wywyższeniu nocą i jedno z nich jest władcą godziny.

32
Jeszcze lepiej jest, jeśli wtedy Słońce lub Księżyc aspektują dziesiąty dom.

33
Bardzo dobrze jest, jeśli Słońce lub Księżyc wzmacniają władcę ascendentu.

34
Z horoskopu urodzeniowego osoby możesz wywnioskować, która część świata jest dla niej najlepsza do życia. Jeśli nie masz horoskopu urodzeniowego, możesz określić to na podstawie horoskopu pytania.

35
Jeśli benefiki są w koniunkcji z władcą ascendentu, pomiędzy medium coeli i ascendentem, niech zamieszka ona na wschodzie.

36
O wiele lepiej jest, jeśli tego typu pytanie zadane jest przed południem.

37
Natomiast jeśli benefiki znajdują się między siódmym i czwartym domem, najlepsze i najbardziej korzystne do życia dla tej osoby są miejsca na zachodzie. Jeśli pytanie zostało zadane pomiędzy zachodem słońca i północą, jest to dodatkowy argument na tak.

38
Inne części horoskopu mogą być z łatwością w ten sposób odczytane.

39
To wszystko będzie o wiele bardziej znaczące, jeśli władca godziny będzie dobrze położony i władca ascendentu będzie w koniunkcji z benefikami.

40
Jeśli ktoś zapyta o czyjś powrót, sprawdź, czy władca ascendentu lub Księżyc jest w dziesiątym domu lub na ascendencie: to wskazówka, że ta osoba powróci.

41
Jeśli władca ascendentu jest w retrogradacji, powróci ona szybko. Jeśli jest w ruchu prostym, to jej powrót się opóźni.

42
Znaki ruchome przyspieszą jej powrót, znaki stałe opóźnią, znaki średnie (*3) sprawią, że podróżować ona będzie od jednego miejsca do drugiego.

43
Jeśli władca ascendentu wzmacnia władcę dziewiątego lub trzeciego domu, lub planetę, która w tych domach się znajduje, powrót tej osoby będzie w odpowiednim czasie.

44
Jeśli władca ascendentu będzie w dziesiątym domu, w znaku ruchomym, wróci ona do domu w ciągu jednego dnia i będzie w podróży tylko kilka godzin.

45
Sprawdź, w których znakach znajduje się sygnifikator, czy w niestabilnym (*4), stałym czy średnim, oraz jak daleko leży on od osi horoskopu lub od planety czy aspektu z sygnifikatorem pytającego. Kierując się rozumem i biorąc pod uwagę rodzaj sprawy, którą badasz, możesz ocenić, ile godzin, dni, tygodni, miesięcy lub lat minie, zanim ta osoba powróci.

46
Księżyc również ma ogromne znaczenie w takim pytaniu.

47
Jednakże jeśli będzie on w drugim, szóstym, ósmym lub dwunastym domu, nie bierz go pod uwagę.

48
Również jeśli ascendent będzie w Lwie, Wodniku, Bliźniętach lub Strzelcu, Księżyc nie znaczy wiele, nie tak, jak w innych znakach. Powodem tego jest to, że te znaki nie tworzą aspektu ze znakiem Raka, który jest domem Księżyca.

49
Przyporządkuj również władcę piątego domu posłańcowi lub ambasadorowi, a władcę ascendentu osobie pytającej i wydaj werdykt o jego powrocie zgodnie z powyższymi regułami.

50
Jeśli pytanie dotyczy kogoś, kto został wysłany po pieniądze, zobacz czy władca domu piątego tworzy aplikacyjny aspekt z władcą domu drugiego i na tej podstawie wydaj werdykt.

51
Jeśli władca piątego domu separuje od władcy innego domu, możesz dzięki temu sprawdzić, co już się wydarzyło, poprzez analizę znaczenia tego domu, a także czy było to coś dobrego czy złego dzięki symbolice planety, od której separuje władca piątego domu.

52
Oceniając siłę sygnifiktorów, możesz też dowiedzieć się, czy sprawa zostanie załatwiona w całości czy częściowo.

53
Możesz również sprawdzić, która planeta blokuje lub wzmacnia sygnifikatory, bo dzięki temu możesz poznać przyczynę tego.

54
Jeśli pytanie dotyczy zaszczytów, zbadaj pozycję władcy dziesiątego domu i postępuj jak wyżej.

55
Inny sposób na wydanie werdyktu odnośnie powrotu jest następujący: zobacz, czy Księżyc jest władcą godziny pytania. Jeśli tak i jeśli jest on silny, jest on sygnifikatorem powrotu. Jeśli tworzy aspekt z władcą piątego domu, ta osoba powróci wtedy, kiedy Księżyc zawita do swojego miejsca (*5) lub kiedy aspekt uściśli się.

56
Ale jeśli Księżyc tworzy aspekt z ascendentem, ta osoba powróci, kiedy Księżyc znajdzie się w stopniu, w którym znajduje się ascendent w horoskopie pytania.

57
Lecz odpowiedz na pytanie kierując się rozsądkiem, szczególnie jeśli szybki powrót jest prawdopodobny.

58
Na podstawie tych reguł każdy astrolog, który nie ma problemów z podstawami, może z łatwością zrobić elekcję każdego przedsięwzięcia tego typu.

Rozprawa została zredagowana, [Słońce] 12 [Skorpiona] 1648
Nicholas Culpeper

Przypisy tłumaczki
*1 – znaki ruchome to inna nazwa na znaki kardynalne. Są to Baran, Rak, Waga i Koziorożec.
*2  – wędrowiec – (łac. peregrinus, ang. peregrine) planeta, która nie posiada żadnej godności podstawowej (nie jest w swoim władztwie, wywyższeniu, termie itp.).
* 3 – znaki średnie to inna nazwa na znaki zmienne. Są to Bliźnięta, Panna, Strzelec i Ryby.
*4 – znaki niestabilne to inna nazwa na znaki kardynalne. Są to Baran, Rak, Waga i Koziorożec.
*5 – miejscem czyli domem Księżyca jest znak Raka.

Uwaga! Ten tekst jest po wstępnej redakcji. Jeśli zalazłeś w nim błąd, będziemy wdzięczni za skontaktowanie się z nami w tej sprawie na adres: info (małpka) polskaastrologia.pl.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska.

Stowarzyszenie Astrologów w Polsce i autor tłumaczenia zezwalają na jego kopiowanie na własny użytek, cytowanie i wykorzystanie w celach niekomercyjnych pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału, tłumacza, redaktorów oraz miejsce pierwotnej publikacji z aktywnym linkiem do tej strony: Stowarzyszenie Astrologów w Polsce – Projekt ASTROGutenberg www.polskaastrologia.pl, a także nazwę licencji (CC BY-NC-ND 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.