Projekt ASTROGutenberg
KLASYKA ASTROLOGII ZA DARMO
Stowarzyszenie Astrologów w Polsce
www.polskaastrologia.pl
Nicholas Culpeper
DZIEŁO ASTROLOGICZNE
CZĘŚĆ 4
Rozdział 1
Elekcje budowy lub kładzenia fundamentów
Przekład i redakcja: Izabela Podlaska-Konkel
1
Człowiek powinien zwracać baczną uwagę na wszelkie budynki, żeby były stabilne i trwałe.
2
Przy zakładaniu miasta najpierw zwracaj uwagę na gwiazdy stałe, a potem umieść obok nich planety beneficzne.
3
Przy budowie domu najpierw patrz na planety i ich naturę, a w drugiej kolejności na naturę znaków zodiaku.
4
Nie zaczynaj budowy, jeśli Księżyc jest w Skorpionie lub w Rybach oraz ma szerokość południową i opada. Jeśli to zignorujesz, budynek szybko zawali się.
5
Najlepszym czasem ze wszystkich na rozpoczęcie budowy domu jest dzień, kiedy Księżyc jest w Wodniku; Albo też ustaw ascendent w Wodniku, a Księżyc i benefiki niech robią z nim aspekt, to znaczy niech robią aspekt do stopnia ascendentu.
6
Lew i Byk też są dobre, ale nie aż tak jak Wodnik.
7
Niech władca ascendentu nie będzie spalony, ani w retrogradacji, ani w znaku swojego upadku, ani w znaku swojego wygnania. Niech nie tworzy żadnych złych aspektów z innymi planetami.
8
Jeśli jest to możliwe, niech oba światła tworzą aspekt z ascendentem.
9
Jeśli w momencie rozpoczęcia budowy Saturn jest w dwunastym domu, działa bardzo dobrze lub przynajmniej nie szkodzi, tak samo Mars w szóstym domu.
10
Miej baczenie, żeby znak ascendentu horoskopu roku nie znajdował się w siódmym domu, kiedy kładziesz fundamenty, bo jeśli tak, wrogowie mogą wedrzeć się do środka i splądrować dom.
11
Władca ascendentu jest najsilniejszy, kiedy jest w swoim zenicie (*1). Kiedy jest w opozycji do swojego zenitu, nie jest korzystny, ponieważ jest w retrogradacji.
12
Jeśli zła planeta jest wędrowcem (*2) w dziesiątym domu, budynek będzie stał nie dłużej niż domek z kart. I lepiej, żeby był to Saturn niż Mars.
13
Nieszczęście spadnie na miasto, którego fundamenty zostały położone, kiedy Mars był na medium coeli, ponieważ wielu jego obywateli, a także książęta lub władcy zginą od miecza.
14
W momencie kładzenia fundamentów niech Księżyc nie będzie w koniunkcji z Saturnem, ani z Ogonem Smoka; niech Saturn nie będzie na ascendencie, ani w czwartym domu, bo będzie złoczynny, a budowa będzie postępowała wolno i zostanie ukończona w dniu Sądu Ostatecznego. Lub nawet jeśli zostanie ukończona i będzie nadawać się do zamieszkania, mieszkańcy domu będą nękani nieustannymi lękami, iluzjami, głupimi zachowaniami, zmartwieniami i będą narażeni na złodziei. Założę się tysiąc do jednego, że budynek w końcu nagle się zawali.
15
Jeśli Mars będzie posadowiony lub aspektowany w podobny sposób, jak opisywaliśmy w poprzednim aforyzmie położenie Saturna, dom zostanie doszczętnie spalony.
16
Jeśli w domu pojawią się duchy i chętnie chciałbyś się ich pozbyć, niech Księżyc nie znajduje się na ascendencie. Niech ani Księżyc, ani ascendent nie będzie w Raku, Lwie, Skorpionie i Wodniku. I niech Księżyc separuje od złych planet i aplikuje do dobrych.
Przypisy tłumaczki
*1 – zenit planety zwany „auge” – najwyższy punkt cyklu planety, kiedy planeta znajduje się najdalej od Ziemi.
*2 – wędrowiec – (łac. peregrinus, ang. peregrine) planeta, która nie posiada żadnej godności podstawowej (nie jest w swoim władztwie, wywyższeniu, termie itp.).
Uwaga! Ten tekst jest po wstępnej redakcji. Jeśli zalazłeś w nim błąd, będziemy wdzięczni za skontaktowanie się z nami w tej sprawie na adres: info (małpka) polskaastrologia.pl.
Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska.
Stowarzyszenie Astrologów w Polsce i autor tłumaczenia zezwalają na jego kopiowanie na własny użytek, cytowanie i wykorzystanie w celach niekomercyjnych pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału, tłumacza, redaktorów oraz miejsce pierwotnej publikacji z aktywnym linkiem do tej strony: Stowarzyszenie Astrologów w Polsce – Projekt ASTROGutenberg www.polskaastrologia.pl, a także nazwę licencji (CC BY-NC-ND 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.