Projekt ASTROGutenberg
KLASYKA ASTROLOGII ZA DARMO
Stowarzyszenie Astrologów w Polsce
www.polskaastrologia.pl
Nicholas Culpeper
DZIEŁO ASTROLOGICZNE
PRZEDMOWA
Przekład: Jakub Luberda, redakcja: Izabela Podlaska-Konkel
Opus Astrologicum,
czyli
Dzieło Astrologiczne Pozostawione dla Potomności
autorstwa Nicholasa Culpepera.
Rok 1654
Jego opisana pokrótce zawartość to:
1. Sto Aforyzmów do odpowiadania na pytania horarne.
2. Elekcje wojny.
3. Elekcje i pytania dotyczące podróży.
4. Elekcje budowy, ukrytych skarbów i ślubów.
5. Prognozy i astrologiczne sekrety pokazane na przykładach.
Londyn, wydrukowane przez F. Cottrela dla Richarda Moona i Stephena Chatfielda w „Siedmiu Gwiazdach”
na terenie Kościoła Św. Pawła i w samym środku terenów Św. Dunstana w 1654.
Od Autora
[Wprowadzenie]
Drogi czytelniku,
Zebrałem w tej pracy i publikuję w niej najważniejsze, starannie wyselekcjonowane aforyzmy astrologiczne używane do odpowiadania na pytania horarne, jak również elekcje i uwagi bardzo przydatne w kwestiach dotyczących wojny, wyruszania w podróż, wznoszenia budynków, zawierania małżeństw itp. i uprościłem je używając prostego i pospolitego języka oraz równie prostych metod tak, by dobrze służyły człowiekowi nawet ze średnim pojęciem o tym. Nie zrobiłem tego ani dla korzyści, ani dla zysku, ani też z próżności – ponieważ tych rzeczy nigdy nie pożądałem i nigdy nie chciałem – ale z najszczerszej chęci przysłużenia się moim rodakom (którzy bardzo potrzebują tego rodzaju traktatów), przyczynienia się do rozwoju tej dziedziny wiedzy, pomocy tym, którzy się tej zacnej sztuki i profesji uczą i sprawienia, że więcej ludzi weźmie pióra w dłoń i opublikuje więcej prac o tym charakterze, bowiem obecnie ta dziedzina wiedzy jest straszliwie demonizowana i potępiana (przez grupę ludzi, którzy są zarówno ignorantami, jak i ludźmi złośliwymi i którzy – jak ten lis z bajki co zaczął gardzić winogronami, bo nie mógł ich dosięgnąć – nienawidzą nauki, bo nie mogą jej opanować. Nie będę jednak przypisywał wagi do potępień ignorantów i nie będę też wątpił w to, że światły człowiek zrobi dobry użytek z mojej pracy (co będzie dla mnie zachętą, by kontynuować zamierzoną przeze mnie pracę w tym kierunku), ale jeśli tak się nie stanie, to już wolę słyszeć potępienia ze strony mądrych aniżeli oklaski głupców.
N.C.
Od wydawców do czytelników
Szanowni Państwo,
Zakładamy, że nie są Państwu obce (godne pochwały) prace, które niniejszy Autor (zasłużonej sławy) do tej pory opublikował, dlatego też byłoby to zbędne, gdybyśmy się podjęli chwalenia go (kogoś, kto jest powszechnie znany i kogo publikacje są tak wysoko cenione i chwalone przez najbardziej światłych ludzi jego epoki) lub prawdziwej wartości samej pracy, którą w krótkim czasie i przy odrobinie doświadczenia będzie Państwu dane zrozumieć.
Chcemy Państwa jedynie zapewnić, że ten traktat jest z całą pewnością jego autorstwa (i pod jego nazwiskiem został też opublikowany) i że nie dopuszczono się wobec niego żadnego nadużycia, co jasno wynika z napisanego jego własną ręką świadectwa, zawartego w oryginalnym rękopisie. Tak się bowiem składa, że ukończył tę pracę z zamiarem opublikowania jej na długo przed swoją śmiercią, ale z jakiegoś poważnego powodu, który przeszkodził w zrealizowaniu jego zamierzenia, przeleżała ona pewien czas. Zabrała go śmierć, więc nie mógł zobaczyć książki w druku. Ponieważ jednak oddał ją pod opiekę swojego przyjaciela, ten zdecydował się ją zatrzymać i teraz pozwolił na jej opublikowanie, aby uczcić jego pamięć, przyjaciela, który – chociaż zmarł – nadal żyje w swoich pracach, i z trwałym pożytkiem dla wszystkich tych, którzy kochają sztukę i naukę.
Richard Moon,
Stephen Chatfield.
Uwaga! Ten tekst jest po wstępnej redakcji. Jeśli zalazłeś w nim błąd, będziemy wdzięczni za skontaktowanie się z nami w tej sprawie na adres: info (małpka) polskaastrologia.pl.
Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska.
Stowarzyszenie Astrologów w Polsce i autor tłumaczenia zezwalają na jego kopiowanie na własny użytek, cytowanie i wykorzystanie w celach niekomercyjnych pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału, tłumacza, redaktorów oraz miejsce pierwotnej publikacji z aktywnym linkiem do tej strony: Stowarzyszenie Astrologów w Polsce – Projekt ASTROGutenberg www.polskaastrologia.pl, a także nazwę licencji (CC BY-NC-ND 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.