Skip to main content

4 marca 2014 roku ukazał się podwójny, jubileuszowy, bo dwudziesty numer kwartalnika „Trygon” nr 2-3(19-20)/2013, wydawany przez Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne, w nakładzie 700 egzemplarzy, 88 s. W numerze fragmenty książki Johna Frawleya o gwiazdach stałych w astrologii urodzeniowej, która ma się ukazać w tym roku, analiza sytuacji na Ukrainie i w USA autorstwa Piotra Gibaszewskiego, archetyp Ceres według Marcina Lechny, recenzja Doroty Nowackiej polskiego przekładu Czworoksięgu Ptolemeusza, Dzieło astrologiczne Nicholasa Culpepera w całości, relacja Łucji Wierzyckiej z V Konferencji PSA, życie i twórczość Nicholasa Culpepera autorstwa Izabeli Podlaskiej-Konkel.

Jeśli chcesz otrzymywać nasz kwartalnik, wystarczy zapisać się do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego i wpłacić roczną składkę członkowską 60 zł na konto Stowarzyszenia:

Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne
02-123 Warszawa, ul. Korotyńskiego 26/61
BankZachodni WBK S.A.
20 1090 1870 0000 0001 1067 8306

okladka_2-3(19-20)2013_www_400px

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPIS TREŚCI:

2 Od Redakcji
Opis zawartości numeru oraz horoskopu kwartalnika „Trygon”.

AKTUALNOŚCI
4 Plan wykładów i warsztatów PSA
Plan wykładów, spotkań i warsztatów na sezon jesień 2013/lato 2014

6 Fotorelacja z V Konferencja PSA
Zdjęcia uczestników i wykładowców V Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego, która odbyła się w czerwcu 2013 roku.

8 Relacja z V Konferencji PSA
ŁUCJA WIERZYCKA
Relacja uczestniczki V Konferencji.

ASTROANALIZY
12 Po co i komu Czworoksiąg Ptolemeusza?
DOROTA NOWACKA
Był powód do entuzjazmu. Oto Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego w ramach serii wydawniczej Biblioteka antyczna postanowiło przetłumaczyć i wydać Czworoksiąg Ptolemeusza, znany również pod tytułem Tetrabiblios – dzieło powszechnie uznawane za jedno z najwybitniejszych starożytnych traktatów o astrologii. Wydawać się mogło, że środowisko naukowe, wyzbywszy się uprzedzeń wobec „królewskiej wiedzy”, przybliży odbiorcy antyczne koncepcje astrologiczne, które opisał i usystematyzował, dodając do tego swoje własne teorie,  Ptolemeusz. Niestety lektura tej edycji szybko studzi entuzjazm astrologa. Sięgamy bowiem po tekst astrologiczny, który w wielu miejscach jakoś dziwnie w ogóle takowego nie przypomina.

17 Neptun i Ukraina
PIOTR GIBASZEWSKI
Związki Ukrainy z symboliką Neptuna pojawiają się co najmniej w kilku miejscach. Mowa oczywiście o tryzubie, który jest godłem narodowym Ukrainy. Wszakże dla kogoś, kto się interesuje astrologią, tryzub w oczywisty sposób kojarzy się nam z planetarną symboliką Neptuna. Zapewne można traktować to, jako przypadkową zbieżność. Jednak symbole i ich energia nigdy nie są przypadkowe. Neptun to patron Ryb. Symbol ofiary, dążenia do świętości, a zarazem upadku, cierpienia, rozdarcia. Skłania do sięgania na wyżyny duchowego oświecenia, jak też sprzyja manipulacjom, kłamstwom, oszustwom, uzależnieniom i osamotnieniu. Trójząb jako oficjalny symbol Ukrainy został uchwalony w czasie pierwszego w dziejach Ukrainy zrywu niepodległości 22 stycznia 1918 roku.

22 Koniec mocarstwa?
PIOTR GIBASZEWSKI
O upadku USA, o końcu amerykańskiej potęgi, o kresie pax americana, amerykańskiej kultury, militarnej, ekonomicznej i politycznej potęgi mówi się już co najmniej od pięćdziesięciu lat. Ameryka ma wielu wrogów – jak każde zresztą wielkie mocarstwo w dziejach ludzkości. Każda globalna cywilizacja, każde wielkie mocarstwo nieuchronnie będzie przyciągać nienawistne emocje, gdyż budowane jest często na gruzach wcześniejszych cywilizacji i kultur. Podobnie dzieje się z USA. Nienawidzili USA radzieccy komuniści, którzy w zimnowojennym starciu przegrali rywalizację. ZSRR rozpadł się z wielkim hukiem, USA zaś właśnie po upadku Związku Radzieckiego dosięgło swoich szczytów.

30 W środku wieloryba: George Orwell postrzelony
JOHN FRAWLEY (TŁUM. IZABELA PODLASKA-KONKEL)
Spica jest najbardziej opiekuńczą ze wszystkich gwiazd stałych. Związana jest z Marią Najświętszą Panienką, szczególnie w jej roli jako stella maris, Gwiazda Morza, która chroni żeglarzy przed sztormami. Nie daje ona jednak całkowitej nietykalności w znaczeniu, że nic złego się nie wydarzy. Jeśli nic się nie wydarzy, nie potrzebujemy opieki. Ale jeśli coś ma się zdarzyć, może ustrzec nas przed konsekwencjami. Przypadek Kapitana Bligha świetnie to pokazuje. Został on wyrzucony ze statku Bounty na zwykłą szalupę i dzięki znakomitym umiejętnościom nawigacyjnym popłynął przez środek Pacyfiku używając nawigacji zliczeniowej i wylądował dokładnie tam, gdzie chciał dopłynąć. Kiedy to się działo, jego progresywne Słońce znajdowało się na Spice.

38 Brakujące ogniwa astrologii
MARCIN LECHNA
Minęło wiele lat, zanim astrolodzy przetestowali tranzyty planet tak, by władanie Urana Wodnikiem, Neptuna Rybami, a Plutona Skorpionem – stało się faktem, z którym raczej już się nie polemizuje. Wciąż do szczęścia brakowało władcy Panny oraz Byka. Wcześniej brakującego Urana zastępowało się Saturnem, co czyniło układ mało przejrzystym, dziś jako władcę Panny wielu astrologów uważa Merkurego, którego specyfika Bliźniąt różni się diametralnie od fazy Panny.  Podobieństwo tych znaków wynika tylko z przynależności do krzyża zmiennego, ponieważ i Bliźnięta i Panna kierują swoją uwagę na inny wątek: Panna na detal fizyczny (faza ziemska – postać ziemi symbolizowana przez piasek), Bliźnięta na informację przenoszoną za pomocą powietrza (dźwięk), który odbierają i tworzą nowy (słuchać i mówić), jak przystało na znak podwójny.

PROJEKT ASTROGUTENBERG
46 Dzieło astrologiczne
NICHOLAS CULPEPER (TŁUM. JAKUB LUBERDA, IZABELA PODLASKA-KONKEL)
Drogi czytelniku! Zebrałem w tej pracy i publikuję w niej najważniejsze, starannie wyselekcjonowane aforyzmy astrologiczne używane do odpowiadania na pytania horarne, jak również elekcje i uwagi bardzo przydatne w kwestiach dotyczących wojny, wyruszania w podróż, wznoszenia budynków, zawierania małżeństw itp. i uprościłem je używając prostego i pospolitego języka oraz równie prostych metod tak, by dobrze służyły człowiekowi nawet ze średnim pojęciem o tym. Nie zrobiłem tego ani dla korzyści, ani dla zysku, ani też z próżności – ponieważ tych rzeczy nigdy nie pożądałem i nigdy nie chciałem – ale z najszczerszej chęci przysłużenia się moim rodakom (którzy bardzo potrzebują tego rodzaju traktatów), przyczynienia się do rozwoju tej dziedziny wiedzy, pomocy tym, którzy się tej zacnej sztuki i profesji uczą i sprawienia, że więcej ludzi weźmie pióra w dłoń i opublikuje więcej prac o tym charakterze.

82 Buntownik z wyboru – życie Nicholasa Culpepera
IZABELA PODLASKA-KONKEL
Krótkie życie Nicholasa Culpepera obfitowało w tak dużo zwrotów akcji i dramatycznych wydarzeń, że mogłoby posłużyć za scenariusz filmowy. Już w łonie matki przyszły astrolog doznał pierwszej straty. Trzynaście dni przed jego narodzinami zmarł jego ojciec, Nicholas Culpeper senior, znany i szanowany pastor. Przyszły astrolog urodził się więc jako pogrobowiec. Było to pierwsze, ale nie jedyne wydarzenie, które doprowadziło go do silnej depresji i napadów melancholii w dorosłym życiu. Jego ojciec pochodził z zamożnego rodu, posiadał zamki i posiadłości w Kent i Sussex. Jednak majątek przeszedł w inne ręce i matka wraz z małym Culpeperem przenieśli się do Isfield (Sussex), gdzie pastorem był dziadek Nicholasa William Attersole, który zadbał o jego dobrą edukację, nauczył go greki i łaciny oraz postępowych poglądów, w tym braku szacunku dla monarchii. Już jako dziesięciolatek Culpeper zaczął uczyć się astrologii.