Skip to main content

9 lipca 2015 roku ukazał się nowy numer kwartalnika „Trygon” nr 2(23)/2014, format A5, 48 stron, wydawany przez Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne. W numerze znalazły się: artykuł „O Plutonie, co włada podziemnymi skarbami” oraz tekst „Polska między rozdarciem Ryb i siłą Barana” Piotra Gibaszewskiego, artykuł „Picatrix – podręcznik magii astrologicznej” Jakuba Kamińskiego, obszerna pierwsza część wykładu „Koniunkcja Wenus z Plutonem. Miłość i cierpienie w życiu i twórczości Fridy Kahlo z. I” Ewy Krajewskiej, „Wszyscy astrolodzy prezydenta Reagana” i relacja z II Seminarium Historii Astrologii autorstwa Izabeli Podlaskiej-Konkel.

Jak otrzymać numer?
Jeśli chcesz otrzymywać nasz kwartalnik, wystarczy zapisać się do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego (formularz wysyłamy mailem, wyślij prośbę na: info@srv54109.seohost.com.pl) i wpłacić roczną składkę członkowską 60 zł na konto Stowarzyszenia:

Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne
02-123 Warszawa, ul. Korotyńskiego 26/61
Bank Zachodni WBK S.A.
20 1090 1870 0000 0001 1067 8306

Możliwe jest też otrzymanie pojedynczego, bieżącego numeru za 20 zł (wliczone koszty wysyłki), prosimy o kontakt na maila: info@srv54109.seohost.com.pl

trygon_2(23)2014_okladka_WWW_400

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPIS TREŚCI

2 Od Redakcji

3 Plan wykładów i spotkań I-VI 2015

5 Relacja z II Seminarium Historii Astrologii
IZABELA PODLASKA-KONKEL
21 marca 2015 roku odbyło się II Seminarium Historii Astrologii, które zostało zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne. Kiedy w zeszłym roku organizowałyśmy z Miłką pierwszą edycję, miałyśmy obawy, czy będą kolejne, bo niewiele osób, nawet wśród astrologów, interesuje się historią astrologii. Jednak okazało się, że moda na retro jest również w środowisku astrologicznym i nie tylko jest duże zainteresowanie uczestników, ale również i w tym roku udało się zaprezentować ciekawych wykładowców i zajmujące tematy. Zaczęliśmy rano wykładem od starożytności, a skończyliśmy wieczorem na czasach współczesnych.

7 O Plutonie, co włada podziemnymi skarbami
PIOTR GIBASZEWSKI
Pluton w astrologii odpowiada za najgorsze i za najlepsze rzeczy. Jego ciemne, ponure, przerażające oblicze związane jest z tym, że jest strażnikiem jungowskiego cienia, mroku, najbardziej ciemnych, przerażających aspektów ludzkiej natury. A zatem przypisuje się mu takie kategorie, jak przemoc (w tym seksualną), zbrodnie, ludobójstwo, rasizm, nazizm, radziecki komunizm i bolszewizm, obozy koncentracyjne, wojenne egzekucje, organizacje przestępcze, masową kontrolę społeczną, inwigilację i służby specjalne, zbiorowe psychozy, epidemie, religijną przemoc i fundamentalizm. Paradoksalnie Pluton to także patron wielkich bohaterów, liderów i herosów, proroków i przewodników, ponadprzeciętnych wodzów i wojskowych przywódców, partyzantów, szamanów, psychoterapeutów i uzdrowicieli.

14 Pixatrix – podręcznik magii astrologicznej
JAKUB KAMIŃSKI
Czym jest Picatrix? To jedna z najważniejszych pozycji na temat magii astrologicznej. Jest rezultatem wieków magicznej praktyki, łączącym w sobie wiedzę Egiptu, Grecji, Indii, Persji, hermetycznych sabian (sabejczyków) z Harranu. Odwołuje się do 224 ksiąg dawnych mędrców, wśród których znaleźli się między innymi: Arystoteles, Aleksander, Apoloniusz z Tiany, Platon, Pitagoras, Pliniusz, Hermes Trismegistos… Tekst księgi to nie tylko prezentacja teorii neoplatońskich i hermetycznych, ale ich połączenie z rozległą antyczną i średniowieczną spuścizną magiczno-astrologiczną.

20 Koniunkcja Wenus z Plutonem. Miłość i cierpienie w życiu i twórczości Fridy Kahlo cz. I
EWA KRAJEWSKA
Właściciel horoskopu z koniunkcją Wenus i Plutona bardzo silnie przeżywa miłość, pragnie doświadczać wielkiej namiętności i przekraczać wszelkie tabu związane z erotyzmem i seksem. Energia Plutona podsyca potrzebę kontroli ukochanej osoby, zawładnięcia jej życiem. To może zrealizować się także poprzez wchodzenie w toksyczne związki, gdyż właściciel horoskopu jest przekonany, że dzięki swojej wielkiej miłości, dokona transformacji partnera, co najczęściej kończy się samozniszczeniem. W horoskopie meksykańskiej malarki, Fridy Kahlo, znajdujemy koniunkcję Wenus z Plutonem w Bliźniętach. Warto przyjrzeć się, jak ten aspekt realizował się w jej życiu prywatnym i twórczości artystycznej.

37 Wszyscy astrolodzy prezydenta Reagana
IZABELA PODLASKA-KONKEL
21 października 2014 roku odeszła z tego świata najbardziej wpływowa astrolog XX wieku Joan Quigley. Jej najbardziej znanymi klientami byli państwo Reagan. To dzięki nim zyskała międzynarodową sławę. Od 1973 roku była prywatnym astrologiem Nancy Reagan, potem od 1976 roku sporadycznie doradzała podczas kolejnych kampanii jej mężowi Ronaldowi. Kiedy prezydent omal nie zginął podczas zamachu w 1981, Quigley została zatrudniona jako konsultantka przy prezydenckim grafiku przez Nancy w Białym Domu. Joan nie była jedynym astrologiem Reaganów. Ronald złapał astrologicznego bakcyla w czasach swojej kariery aktorskiej w Hollywood, gdzie moda na odwiedzanie astrologów była rozpowszechniona. Nancy natomiast jako nastolatka chodziła do astrologa ze swoją matką, a kiedy poznała Ronalda, jej zainteresowanie astrologią wzrosło.

41 Polska między rozdarciem Ryb a siłą Barana
PIOTR GIBASZEWSKI
Ddokładnie trzydzieści lat temu – w maju 1985 roku – dyrekcyjne Słońce horoskopu chrztu Polski opuściło Wodnika i wkroczyło w znak Ryb. Wejściu dyrekcyjnego Słońca Polski w znak Wodnika towarzyszyła rok później (marzec 1956) śmierć Bolesława Bieruta, który „zatruł się ciastkiem z Kremlem”. To także czas słynnego poznańskiego czerwca, czyli robotniczych protestów pracowników Zakładów Cegielskiego, a wraz z objęciem przez Władysława Gomułkę funkcji pierwszego sekretarza PZPR zaczął się okres odwilży po stalinowskim totalitaryzmie. W związku ze zmianą znaku Słońca z Ryb do Barana należy zadać pytanie: jakie cechy Barana się ujawniają, czy widzimy jakieś symptomy dyrekcyjnej zmiany znaku Słońca Polski? Otóż widać je niezwykle mocno i wyraźnie.