Skip to main content

4 października 2017 roku ukazał się „Trygon” nr 1-4(26-29)/2015, format A5, 146 stron, wydawany przez Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne. W numerze znalazły się między innymi: dwa artykuły Ewy Krajewskiej o Anionio Gaudim i jego horoskopie oraz o horoskopach rodziny Shakiry, dwa artykuły Katarzyny Owczarek na temat psychologii i astrologii, pracę licencjacką Miłosławy Krogulskiej o horoskopie prasowym jako gatunku dziennikarskim (jest to pierwsze profesjonalne opracowanie tego gazetowego i astrologicznego fenomenu z punktu widzenia naukowego), dwa teksty o Jowiszu Doroty Nowackiej oraz relacje z wydarzeń w Stowarzyszeniu.

Jak otrzymać numer?
Jeśli chcesz otrzymywać nasz kwartalnik, wystarczy zapisać się do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego (formularz wysyłamy mailem, wyślij prośbę na: info@srv54109.seohost.com.pl) i wpłacić roczną składkę członkowską 60 zł na konto Stowarzyszenia:

Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne
02-123 Warszawa, ul. Korotyńskiego 26/61
Bank Zachodni WBK S.A.
20 1090 1870 0000 0001 1067 8306

Możliwe jest też otrzymanie pojedynczego, bieżącego numeru za 20 zł (wliczone koszty wysyłki), prosimy o kontakt na maila: info (at) polskaastrologia.pl

Trygon_1-4(26-29)2015

SPIS TREŚCI

2 Od redakcji

ASTROANALIZY
3 Antoni Gaudí – samotny geniusz
EWA KRAJEWSKA
Horoskop wielkiego mistrza jest równie intrygujący co jego dzieła. Antoni Gaudí miał Słońce w Raku, co tłumaczy jego wielkie przywiązanie do tradycji, rodziny i ojczyzny. Ponadto Słońce tworzy wielki trygon w znakach wodnych wraz z Jowiszem w Skorpionie i Neptunem w Rybach. Wskazuje to na wielki talent artystyczny, niewyczerpalne źródło natchnienia, ale również religijność, gdyż zarówno Jowisz jak i Neptun patronują duchowości i religiom. W horoskopie Gaudiego znajdujemy aż dwa latawce.

9 Astrolog czy psycholog?
KATARZYNA OWCZAREK
Psychologowie nie mogą narzekać na brak klientów. Podobnie jak astrologowie. Jednak, ci pierwsi najczęściej z niechęcią patrzą ze swoich gabinetów na praktyki tych drugich, w najlepszym przypadku nie traktując ich poważnie, w najgorszym nazywając szarlatanerią. Czy na pewno słusznie? W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że dany człowiek wybiera wizytę u psychologa bądź astrologa i jaki jest skutek tego wyboru, przeprowadziłam opisane poniżej badania. Postanowiłam sprawdzić, jak astrologowie i psychologowie oddziałują na swoich klientów a także skupić się na charakterystyce ludzi korzystających z ich pomocy.

15 Planety z temperamentem
KATARZYNA OWCZAREK
Podejmując się badań nad osobowością z zastosowaniem astrologii trzeba brać pod uwagę, że nie jest to zadanie proste. Horoskop zawiera bowiem niezwykle dużą liczbę zmiennych, wzajemnie powiązanych i praktycznie nierozdzielnych. Metody statystyczne nie radzą sobie z taką ilością danych, a rozpatrywanie każdej, lub nawet kilku zmiennych osobno, może nie dać jednoznacznych efektów. Niemniej istnieją potwierdzone empirycznie związki cech temperamentu i osobowości z „kosmicznym genotypem” człowieka.

23 Horoskop prasowy
MIŁOSŁAWA KROGULSKA
Horoskopy dla dwunastu znaków zodiaku publikowane są w mediach na całym świecie od lat dwudziestych XX wieku. Wyróżniają się określonymi cechami na tle innych gatunków dziennikarskich. W pracy przedstawiam najważniejsze wydarzenia z historii tego gatunku, opisuję różne rodzaje publikowanych horoskopów i ich miejsce w mediach, a także omawiam utrwalone przez tradycję metody ich pisania. Prezentuję wyniki badań statystycznych dotyczących obecności horoskopów w mediach oraz ich czytelnictwa z ostatnich dwóch dekad.

80 Rodzina Wodników
EWA KRAJEWSKA
Osoby urodzone w znaku Wodnika cenią wolność osobistą, są niezależne, lubią podróżować, poznawać nowych ludzi, zdobywać wiedzę, a nade wszystko rozwijać swoje pasje. A co dzieje się, kiedy zakochają się i zdecydują się założyć rodzinę? Przyjrzyjmy się horoskopom parze Wodników: kolumbijskiej piosenkarki Shakiry i jej życiowego partnera Gerarda Piqué, piłkarza słynnej FC Barcelony.

88 Uran i zamachy w Paryżu 2015
IZABELA PODLASKA-KONKEL
Kiedy planeta społeczna lub pokoleniowa zmienia znak, najbliższe tygodnie po tym wydarzeniu zawsze przynoszą wydarzenia, które są zapowiedzią głównych problemów, z jakimi trzeba się będzie zmierzyć podczas pobytu planety w danym znaku. 23 grudnia 2014 roku Saturn wkroczył do znaku Strzelca, który symbolizuje między innymi naukę wyższą i filozofię życia, organizacje religijne, obce kultury i wydawnictwa. Tuż po pierwszej pełni po ingresie Saturna doszło do dwóch zamachów terrorystycznych w Paryżu. Ich głównym motywem był właśnie fanatyzm, nienawiść wobec obcych oraz atak na wolność słowa. W obu ważnych dla tego wydarzenia horoskopach: ingresu Słońca do Koziorożca oraz pełni na Paryż Saturn był na osiach.

97 Rosja i 19. stopień Wagi
SMILIANA GAVRANCIC, TŁUM. PIOTR ŁASZCZUK
Największy na świecie kraj pod względem powierzchni – Rosja tradycyjnie związany jest ze znakiem Wodnika, w którym Słońce (życie, król) jest na wygnaniu. Jednakże Neptun jest wywyższony w znaku Wodnika, a Rosja ma astrologiczne związki ze znakiem Ryb, ze względu na elementy symboliki tej fazy odnoszące się do Syberii w swojej historii (bezgraniczna przestrzeń, więzienia). Rosja to kraj, w którym głowy (Słońce) spadały bardzo często, dokładnie jak w ostatniej carskiej dynastii Romanowów, więc nie jest zaskoczeniem powiązanie tego faktu z 19º Wagi, gdzie Słońce znajduje się w upadku.

105 Jowisz nie zawsze dobroczynny
DOROTA NOWACKA
Jowisz – planeta beneficzna, zwana też „wielkim szczęściem” – kojarzona jest z fartem życiowym, a przynajmniej z pomyślnym rozwojem wypadków, a nawet z obietnicą lepszej przyszłości. Ukończywszy kurs astrologii i praktykując już „królewską wiedzę”, zazwyczaj uwielbiamy Jupitera, a zwłaszcza jego tranzyty. Jest on mile widzianym gościem w każdym domu horoskopu. Na tym obszarze spodziewamy się tylko samych korzystnych odmian losu oraz tego, że w razie ewentualnych zawirowań życiowych tzw. „łut szczęścia” opowie się po naszej stronie. Niestety natura Jowisza jest nieco bardziej skomplikowana, on zaś bywa bardzo przewrotny – i to w kluczowych, rozstrzygających momentach.

108 Koniunkcja Księżyca z Jowiszem, koniunkcja Księżyca z Saturnem
EWA KRAJEWSKA
Koniunkcję Księżyca z Jowiszem uważa się za niezwykle szczęśliwą, wróżącą właścicielowi horoskopu przyjemne życie, w przeciwieństwie do koniunkcji Księżyca z Saturnem, skazującą człowieka na emocjonalne cierpienie, samotność i odrzucenie. Czy rzeczywiście Jowisz przynosi tylko szczęście, a Saturn tylko nieszczęście? Zarówno Jowisz jak i Saturn mają swoje cienie i blaski, więc warto przyjrzeć się, jak rzutuje to na Księżyc w horoskopie urodzeniowym.

127 Znak Zodiaku
RAFAŁ WĄSOWSKI
Każdy astrolog doskonale zdaje sobie sprawę z tego, czym znaki zodiaku są, czym się charakteryzują i jak je interpretować w relacji do innych elementów horoskopu. Większość zapoznana jest dobrze lub bardzo dobrze z genezą i ewolucją znaków zodiaków od okresu gwiezdnej omenologii babilońskiej do współczesności. Dlatego też kwestia etymologiczna wydawać by się mogła sprawą błahą – wystarczyłoby przecież wziąć do ręki słownik wyrazów obcych, wyszukać hasło „zodiak” i w przeciągu kilkunastu sekund wyjaśnić sprawę. Niestety sytuacja nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać i co poniektóre słowniki mogłyby wprowadzić w błąd zamiast sprawę wyjaśnić.

AKTUALNOŚCI
136 Relacja z III Seminarium Historii Astrologii
IZABELA PODLASKA-KONKEL
III Seminarium Historii Astrologii odbyło się w sobotę 20.02.2016 roku w Warszawie w godzinach 10.00-17.30 i było transmitowane przez Internet. Wysłuchaliśmy wykładów: Tomasza Wińskiego na temat wpływu astrologów na losy II wojny światowej, Rafała Wąsowskiego, który mówił o znaczeniu i pochodzeniu wyrażenia „znak zodiaku”, Izabeli Podlaskiej-Konkel o przepowiedniach politycznych Williama Lilly’ego, Jakuba Kamińskiego na temat roli astrologii w kulturze żydowskiej oraz Miłosławy Krogulskiej na temat słynnego dzieła Vetiusa Valensa Antologie.

138 Co nowego w polskiej astrologii?
Relacja z VIII Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego 2016
MIŁOSŁAWA KROGULSKA
„Fortuna kołem się toczy” – taki temat konferencji dawał szerokie pole do interpretacji i pozwalał pokazać, jak stare techniki astrologiczne łączą się z nowoczesnymi. Dopisali goście zagraniczni, z których najbardziej zaskoczył nas Frank Piechoski z Filadelfii. Ten znany amerykański astrolog zajmuje się astrologią polityczną i podczas swojego wykładu pokazał, jak koniunkcje Jowisza i Saturna pomagały budować potęgę Polski. Przenikliwa analiza Franka pokazuje, że nie jest z nami tak źle, a rok 2020 da nam szansę zabłysnąć na tle innych państw Europy.

141 O VIII Konferencji PSA bez notatek
DOROTA NOWACKA
Podczas trwania konferencji celowo nie robiłam żadnych notatek, ponieważ po jej zakończeniu postanowiłam wykonać pewien eksperyment – mianowicie z każdego wysłuchanego wykładu wynotowałam po jednym stwierdzeniu, które szczególnie mocno utkwiło mi w pamięci. Były to rzeczy subiektywnie uznane przeze mnie za ważne lub nowe albo intrygujące i dające do myślenia bądź też po prostu charakterystyczne dla danego wykładu.