Stowarzyszenie Astrologów w Polsce
zaprasza na
VIII Seminarium Historii Astrologii
online sobota, 30.01.2021 g. 15.00 – 19.00
Zapraszamy wszystkich miłośników astrologii na VIII Seminarium Historii Astrologii, które odbędzie się online w sobotę 30 stycznia 2021. Na seminarium wystąpią Jakub Kamiński z wykładem o astrologii w międzywojennej Polsce, Izabela Podlaska-Konkel, która opowie o wpływie egipskiej mitologii na ewolucję symboliki domów horoskopu, Miłosława Krogulska, która przedstawi sylwetkę Bessie Leo i opowie o roli kobiet w astrologii. Na koniec Rafał Wąsowski nakreśli historię koncepcji próżnego kursu Księżyca.
Zapisy: zgłoszenia prosimy kierować na e-mail: iza.podlaska@gmail.com
Miejsce: Internet, relacja na żywo, wysyłamy mailem linka do strony z transmisją (zgłoś się na e-mail: iza.podlaska@gmail.com). Można się zapisać na nagrania wykładów.
Cena: seminarium jest darmowe dla członków stowarzyszenia, 30 zł dla niezrzeszonych (w opłatę wliczone jest jednodniowe członkostwo). Możliwe jest uczestniczenie w pojedynczym wykładzie w cenie 20 zł dla osób niezrzeszonych (w opłatę wliczone jest jednodniowe członkostwo).
Wpłaty prosimy kierować na konto:
Stowarzyszenie Astrologów w Polsce
02-123 Warszawa, ul. Korotyńskiego 26/61
mBank
66 1140 2004 0000 3302 7908 7137
W opisie przelewu dopisz: Seminarium 30.01.2021
Dane do przelewu zagranicznego:
Numer IBAN: PL 66 1140 2004 0000 3302 7908 7137
numer BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK
Aby uczestniczyć w seminarium musisz:
1) wysłać zgłoszenie na adres: iza.podlaska@gmail.com
2) zapłacić za uczestnictwo jeśli nie należysz do stowarzyszenia (informacje powyżej).
3) dzień przed seminarium dostaniesz od nas maila z linkiem do strony, gdzie odbywać się będzie transmisja. Musisz kliknąć w link, wpisać swoje imię, nazwisko i maila i zostaniesz przekierowany na stronę wydarzenia.
Ponieważ wydarzenie jest transmitowane na żywo z wykorzystaniem publicznych sieci, nie jesteśmy w stanie zagwarantować jakości i ciągłości przekazu przez cały czas trwania transmisji. To znaczy, że obraz może być mniej ostry, a w czasie transmisji mogą wystąpić niewielkie zakłócenia. Jakość odbieranej transmisji zależy także od szybkości łącza uczestnika transmisji.
Uczestnicy wykładów internetowych muszą posiadać:
1) komputer/tablet/telefon z dostępem do Internetu,
2) konto e-mail do korespondencji.
Informacje: pod numerami 0-600-218-488/588, e-mail: iza.podlaska@gmail.com
Program VIII Seminarium Historii Astrologii
15.00-15.45
Astrologia w międzywojennej Polsce. Ludzie, organizacje, pisma
Jakub Kamiński
Po pierwszej wojnie światowej społeczeństwo polskie stanęło przed trudnym zadaniem scalenia i odbudowy kraju. Proces ten był niezmiernie trudny, a Polska lat 1918-39 była krajem ogromnych kontrastów społecznych i gospodarczych. Był to też czas rozwoju zarówno kultury, jak i mistycyzmu. Po wojnie nastąpił kryzys wartości – masowo odchodzono od kościoła, a ukojenia szukano w okultyzmie, spirytyzmie i wróżbach. Ogromną popularnością cieszyła się astrologia. Pierwsze teksty na jej temat drukowano w pismach teozoficznych, ale po krótkim czasie rozwinęła się samodzielna i bogata astrologiczna społeczność. Na wykładzie przyjrzymy się sylwetkom znanych przedwojennych astrologów (Prengel, Koehler, Starża-Dzierżbicki to nazwiska tylko niektórych z nich), ale też działającym ówcześnie towarzystwom miłośników „gwiaździarstwa” i wydawanym przez nich periodykom.
Jakub Kamiński – antropolog kultury z wykształcenia, muzealnik z zawodu. Edukator muzealny i współautor wystaw etnograficznych. Badacz-amator różnych dziedzin tajemnych (zwłaszcza sztuk mantycznych), publikował m.in. w „Tarociście” i „Trygonie”.
15.45-17.00
Znaczenie domów w kontekście mitologii egipskiej
Izabela Podlaska-Konkel
Skąd się wzięły znaczenia domów? Egipska kultura i mitologia wywarły wielki wpływ na kształtowanie się astrologii hellenistycznej. Przyjrzymy się jednemu aspektowi tego zjawiska: ewolucji znaczenia domów w kontekście mitologii egipskiej. Posłuży nam do tego kilka tekstów ważnych dla tworzenia się astrologicznych koncepcji punktów kardynalnych i domów: Księga Bram i Księga Jaskiń (XIII wiek p.n.e.), w których opisano wędrówkę nocną słońca podczas kolejnych godzin od zmierzchu do świtu oraz Księga Nut, kolekcja starożytnych egipskich tekstów astronomicznych opisujących dekany i wędrówkę gwiazd po nocnym niebie.
Izabela Podlaska-Konkel jest astrologiem z wieloletnią praktyką. Prowadzi z Miłosławą Krogulską Warszawską Szkołę Astrologii oraz strony Astroportal.pl i Czary.pl. Autorka książek Astrologia horarna w praktyce (2017) i Podręcznik astrologii (razem z Miłosławą Krogulską, 2014). Studiuje na wydziale Cultural Astronomy and Astrology (MA) na UWTSD w Walii. Przedstawiciel Stowarzyszenia Astrologów w Polsce. Należy do: AAGB i NCGR. Mieszka w Warszawie. Prowadzi blog pod adresem www.izabelapodlaska.pl
17.15-18.15
Bessie Leo – o kobietach w astrologii
Miłosława Krogulska
Wielcy astrologiczni mistrzowie, genialni interpretatorzy, szanowani autorzy… a gdzie podziały się kobiety astrolożki? Czy były? Gdzie się ukryły? Do XIX wieku nawet jeśli kobiety zajmowały się astrologią, to nie mogły rozwijać swojej kariery. Towarzystwo Teozoficzne i inne organizacje ezoteryczne, w drugiej połowie XIX wielu związane były z ruchami emancypacyjnymi. O roli kobiet w ezoteryce, magii i astrologii porozmawiamy na przykładzie biografii i horoskopu Bessie Leo – astrolożki i autorki, której mężem był Alan Leo. Zastanowimy się w jaki sposób uzyskanie przez kobiety wpływu na rozwój astrologii zmieniło oblicze tej dziedziny.
Miłosława Krogulska jest astrologiem, dziennikarką oraz nauczycielem astrologii i tarota. Należy do Stowarzyszenia Astrologów w Polsce i brytyjskiego The Astrology Association of Great Britain. Razem z Izabelą Podlaską prowadzi strony www.Astroportal.pl oraz www.Czary.pl. Mieszka w Warszawie.
18.15-19.00
Próżny bieg Księżyca
Rafał Wąsowski
Próżny (pusty/jałowy) bieg Księżyca, tuż obok Merkurego w retrogradacji, jest często pierwszym czynnikiem obwinianym za wszelkie niepowodzenia, których doświadczamy w codziennym życiu. Podczas wykładu przyjrzymy się historii tego zjawiska w interpretacji astrologicznej – skąd wzięła się nazwa, dlaczego Księżyc, a nie jedna z pozostałych planet, jak na przestrzeni wieków zmieniała się definicja oraz dlaczego koncept ten jest tak popularny.
Rafał Wąsowski – absolwent kierunku „Cultural Astronomy and Astrology” na UWTSD w Walii. Pasjonuje się szeroko rozumianą Zachodnią Tradycją Ezoteryczną i jej korzeniami, a szczególnie starożytną religią, filozofią oraz historią astrologii i jej kulturowym aspektem. Opublikował polskie tłumaczenie Corpus Hermeticum. Prowadzi blog pod adresem www.hermetyk.pl
Więcej informacji na https://www.polskaastrologia.pl
Serdecznie zapraszamy!