Skip to main content

Projekt ASTROGutenberg
KLASYKA ASTROLOGII ZA DARMO
Stowarzyszenie Astrologów w Polsce

William Lilly

ASTROLOGIA CHRZEŚCIJAŃSKA
1647 r.

tłumaczenie rozdziału i redakcja: Izabela Podlaska-Konkel

William LillyKSIĘGA III

ROZDZIAŁ 118

Sprawy dotyczące trzeciego domu

Rodzeństwo

Ten, kto chce odczytać ogólne informacje o braciach i siostrach, powinien skupić się szczególnie na horoskopie urodzeniowym pierworodnego, bo w nim najlepiej widać liczbę braci i sióstr, którzy urodzą się po nim. Jeśli jednak nie ma horoskopu pierwszego dziecka, a ktoś pragnie dowiedzieć się czegoś o braciach lub siostrach, może zastosować poniższe reguły. Najpierw piszę o tym, czy właściciel horoskopu w ogóle będzie miał rodzeństwo. Następnie opisuję reguły, jakie ono będzie, a na końcu czy będą żyć w zgodzie.

Czy będzie miał braci i siostry?

Sygnifikatorami braci i sióstr w każdym horoskopie są:

1. Trzeci dom rozciągający się od pięciu stopni poprzedzających wierzchołek domu do pięciu pierwszych stopni kolejnego domu.

2. Władca trzeciego domu oraz planeta lub planety, które znajdują się w tym domu, jeśli jakieś są.

3. Mars, który jest naturalnym sygnifikatorem braci oraz Księżyc, który symbolizuje siostry.

Jeśli wszystkie te sygnifikatory lub większa ich część to planety płodne, które znajdują się w sprzyjających im znakach, wskazują na dużo braci i sióstr. Jeśli sygnifikatorami są planety niepłodne, które znajdują się w jałowych znakach, wskazuje to na mało rodzeństwa lub jego brak.

Jeśli wskaźniki się równoważą, czyli na przykład niepłodna planeta znajduje się w płodnym znaku lub na odwrót, oznacza to na małą liczbę rodzeństwa lub średnią liczbę rodzeństwa. Co oznacza, że ani nie będzie ich więcej, ani mniej, ale dokładnie tyle, na ile wskazuje liczba sygnifikatorów i ich siła, bo świadczą tak samo za dużą, jak i za małą liczbą rodzeństwa.

Planetami płodności i obfitości są Jowisz i Wenus, a także według niektórych Węzeł Północny, który ma naturę tych dwóch planet.

Saturn i Mars są planetami sterylnymi i jałowymi, a także Węzeł Południowy, który ma naturę tych planet.

Światła wskazują na średnią liczbę rodzeństwa. Słońce jest z natury bardziej jałowe z powodu nadmiaru gorąca. Księżyc ze względu na swoją wilgotną naturę jest bardziej płodny niż jałowy.

Merkury jest obojętny i świadczy za mnogością rodzeństwa, kiedy robi aspekt z planetą płodną. Jest odwrotnie, kiedy aspektuje planety jałowe. Dzieje się tak, ponieważ przejmuje naturę planety, z którą tworzy aspekt. Musisz zwrócić uwagę na rodzaj aspektu. Koniunkcja jest lepsza niż trygon, a trygon jest lepszy niż sekstyl. Sekstyl zaś jest lepszy niż kwadratura, a kwadratura jest korzystniejsza niż opozycja. Tak samo lepszy jest ścisły aspekt od luźnego.

Natura znaków przy werdyktach dotyczących rodzeństwa

Baran jest bardziej jałowy niż płodny, bo jest domem Marsa, który jest planetą bezpłodną, i jest znakiem wywyższenia Słońca.

Byk jest uważany za znak bardziej płodny niż jałowy, ponieważ jest domem Wenus, która jest planeta płodną, i jest znakiem wywyższenia Księżyca.

Bliźnięta są zdecydowanie jałowe, ponieważ są domem Merkurego, który jest planetą obojętną.

Rak jest znakiem płodnym, bo jest domem Księżyca i znakiem wywyższenia Jowisza.

Lew jest uważany za znak jałowy, ponieważ jest domem Słońca, a lwy rzadko rodzą młode.

Panna nazywana jest znakiem jałowym, ponieważ dziewice nie rodzą dzieci.

Waga jest bardziej znakiem płodnym, bo jest domem Wenus, a Saturn jest w niej wywyższony.

Skorpion, mimo że jest domem Marsa, jest znakiem płodnym.

Strzelec zawsze jest uważany za płodny, bo jest domem Jowisza.

Koziorożec jako znak niewielu dzieci uważany jest raczej za jałowy.

Wodnik bez wątpienia jest bardziej płodny niż jałowy.

Ryby są bardzo płodne i przynoszą obfitość, ponieważ są domem Jowisza i znakiem wywyższenia Wenus. Jest to znak wskazujący na dużą liczbę dzieci.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska.

Stowarzyszenie Astrologów w Polsce i autor tłumaczenia zezwalają na jego kopiowanie na własny użytek, cytowanie i wykorzystanie w celach niekomercyjnych pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału, tłumacza, redaktorów oraz miejsce pierwotnej publikacji z aktywnym linkiem do tej strony: Stowarzyszenie Astrologów w Polsce – Projekt ASTROGutenberg www.polskaastrologia.pl, a także nazwę licencji (CC BY-NC-ND 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.