Skip to main content

Projekt ASTROGutenberg
KLASYKA ASTROLOGII ZA DARMO
Stowarzyszenie Astrologów w Polsce

William Lilly
ASTROLOGIA CHRZEŚCIJAŃSKA
1647 r.
tłumaczenie rozdziału: Katarzyna Wywiał, redakcja: Izabela Podlaska-Konkel

ROZDZIAŁ 15
Kolejny krótki opis form i postaci planet

Saturn. Sygnifikuje osobę smagłą, bladoszarą lub ciemnobrunatną; kogoś o szorstkiej skórze, tęgiego i mocno owłosionego na całym ciele, o niewielkich oczach, często odznaczającego się cerą barwy pomiędzy czarną a żółtą lub jak gdyby naznaczoną żółtą lub czarną żółtaczką. Jest to ktoś suchy, pochylony, o krzaczastych brwiach, o rzadkiej, bezbarwnej brodzie, ustach grubych niczym u czarnych Maurów; wzrok wbija w ziemię, porusza się wolno, ma krzywe nogi bądź też idąc, uderza jedną nogą lub kolanem w drugie; w większości przypadków ma cuchnący oddech, nierzadko kaszle.

Jeśli jest peregrynem lub jest niekorzystnie położony: Wykazuje zręczność w osiąganiu własnych celów, uwodzi innych dla swoich opinii, jest mściwy i złośliwy, niewiele dba o Kościół czy religię; to podły, wstrętny i niechlujny łotr lub nierządnica; albo też żarłok lub ktoś o wielkim żołądku, albo też awanturnik, osoba o szerokich, silnych barkach, chciwa, a jednak rzadko bogata itd.

Jowisz. Musimy opisać Jowisza, jak i osobę jowiszową, jako kogoś o miłej oku postaci, o pełnej twarzy, dużych oczach, o cerze rumianej lub barwy mieszanej z białym i czerwonym, o szeroko rozstawionych brwiach; zwykle jego broda jest barwy lnianej lub płowej; czasem także – gdy Jowisz jest spalony – ciemnej lub bardzo ciemnej. Włosy ma gęste, oczy nie są zaś ciemne, zęby prawidłowo ustawione, zdrowe i szerokie, lecz zwykle różnią się między sobą dwa siekacze, czy to przez krzywe ustawienie, czy ze względu na plamę lub skazę na jednym z nich. Włosy jego lekko się kręcą (jeśli jest w znaku ognistym). To człowiek wymowny, religijny lub przynajmniej uczciwy i dobrze się prowadzący; osoba urodziwa i nieco tęga (jeśli Jowisz przebywa w znakach wodnych), korpulentna, w znakach powietrznych daje osobę wielką i silną; w znakach ziemskich – zwykle człowieka o dobrym pochodzeniu; lecz [nawet] jeśli jest sygnifikatorem zwykłego błazna, jak to czasem bywa, wtedy ma on więcej człowieczeństwa (*1), niż zwykle tacy miewają.

Mars. Człowiek marsowy ma często pełną twarz o żywej barwie, jakby opalonej przez słońce lub jak surowa garbowana skóra, srogim obliczu; oczy jego jarzą się lub spoglądają ostro i przenikliwie, są barwy żółtej; włosy jego na głowie i na brodzie czerwonawe (lecz zależy to od znaku; w znakach ognistych lub powietrznych, gdzie [Mars] tworzy koniunkcję z gwiazdami stałymi o zgodnej z nim naturze, daje ciemne żółtoczerwone włosy,  lecz w znakach wodnych, w aspekcie z gwiazdami stałymi  o zgodnej z nim naturze, daje lniane lub jasne, białawe włosy; w znakach ziemskich włosy są ciemnobrązowe lub ciemnokasztanowe). Ma on znamię lub bliznę na twarzy, jest barczysty, ma silne, krępe ciało, jest śmiały i dumny; to kpiarz i prześmiewca, spędza czas na kłótniach, piciu, grze  albo dziewkach, co łatwo można stwierdzić po znaku, w którym przebywa; jeśli w domu Wenus – zajmuje się dziewkami, jeśli w [Merkurego], wówczas kradnie, ale jeśli znajduje się we własnym domu, jest kłótliwy; w domu [Saturna] jest zawzięty; w domu [Słońca] zachowuje się po pańsku; w domu [Księżyca] jest pijakiem.

Słońce. Słońce w ogólności oznacza kogoś barwy brudnobiałej zmieszanej z czerwienią, o okrągłej twarzy i krótkim podbródku, postaci przystojnej, osobę o miłym oku ciele; jej cera jest czasem barwy pomiędzy żółtą i czarną, lecz najczęściej jest bardziej rumiana niż w innych wypadkach; to człowiek śmiały i rezolutny, włosy ma kręcone; ma białą i delikatną skórę, żądny jest pochwał, sławy i uznania wśród ludzi; ma czysty głos i wielką głowę, zęby ma nieco nierówne lub rozmieszczone nieregularnie; mówi powoli, lecz osąd ma trzeźwy; na pokaz zachowuje się godnie, lecz prywatnie jest rozwiązły i ma skłonność do licznych występków.

Wenus. Osoba sygnifikowana przez Wenus, czy to kobieta, czy mężczyzna, ma przyjemną, urodziwą, okrągłą twarz, duże oczy, jakie często nazywamy wypukłymi, żywoczerwone usta, dół ciała tęższy lub większy niż jego górę, powieki ciemne, lecz ładne i pełne wdzięku; włosy ma ładnej barwy (lecz zależy to także od znaku, jak już wspomniano); u niektórych osób będą one kruczoczarne, u innych jasnobrązowe; włosy są miękkie, a ciało niezwykle kształtne, raczej niewysokie.

Merkury. Opisujemy [Merkurego] jako człowieka, którego skóra nie jest ani biała, ani czarna, lecz gdzieś pomiędzy tymi barwami, koloru ciemnobrązowego lub ciemnożółtego, osobę o pociągłej twarzy, wysokim czole, o oczach ciemnych lub szarych, o długim, cienkim, ostro zakończonym nosie, o rzadkiej, skąpej brodzie (a często i bez) barwy bardzo ciemnorudej, o szczupłym ciele, krótkich nogach; to energiczny gaduła, który idąc, porusza się żwawo i zawsze wydaje się być w najwyższym stopniu zajęty.

Księżyc. Ze względu na swą prędkość często zmienia swą postać, lecz ogólnie uosabia kogoś o okrągłej, pełnej twarzy, o cerze, w której dostrzega się połączenie barwy białej i czerwonej, lecz zdominowanej bladością; jeśli znajduje się w znakach ognistych, wówczas dany mężczyzna lub kobieta mówi prędko; w znakach wodnych osoby te mają nieco piegów lub pyzatą twarz; ciało zaś ma nie  piękne, a niezgrabne; jeżeli nie ma wiele godności, sygnifikuje zawsze zwyczajną, pospolitą osobę.

Barwy planet i znaków
[Saturn] nadaje bardzo ciemną barwę; Jowisz barwę zmieszaną z czerwoną i zieloną; [Mars] barwę czerwoną lub kolor żelaza; [Słońce] barwę żółtą lub żółto-fioletową; [Merkury] barwę nieba lub siną; [Księżyc] barwę nakrapianą białym oraz inne mieszane kolory.

[Baran] Biel  zmieszaną z czerwienią; [Byk] biel z barwą cytrynu; [Bliźnięta] biel z czerwienią; [Rak] barwę zieloną lub rdzawą; [Lew] czerwoną lub zieloną; [Panna] czarną nakrapianą niebieską; [Waga] czarną lub ciemną purpurę albo barwę oliwkową; [Skorpion] brązową; [Strzelec] żółtą lub  mieszankę zieleni; [Koziorożec] barwę bardzo ciemną lub rdzawą lub kolor ciemnobrązowy; [Wodnik] kolor nieba z błękitnym; [Ryby] lśniącobiały.

Przypis tłumaczki:
*1 Tu zapewne mowa o współczuciu, dobrym sercu, wyrozumiałości.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska.

Stowarzyszenie Astrologów w Polsce i autor tłumaczenia zezwalają na jego kopiowanie na własny użytek, cytowanie i wykorzystanie w celach niekomercyjnych pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału, tłumacza, redaktorów oraz miejsce pierwotnej publikacji z aktywnym linkiem do tej strony: Stowarzyszenie Astrologów w Polsce – Projekt ASTROGutenberg www.polskaastrologia.pl, a także nazwę licencji (CC BY-NC-ND 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.