Skip to main content

Projekt ASTROGutenberg
KLASYKA ASTROLOGII ZA DARMO
Stowarzyszenie Astrologów w Polsce

William Lilly

ASTROLOGIA CHRZEŚCIJAŃSKA
1647 r.

Tłumaczenie: Dyrla Podedworna
Redakcja: Izabela Podlaska-Konkel

William LillyKSIĘGA II

ROZDZIAŁ 94
Czy rzucono na mnie urok?

Musimy najpierw przyjrzeć się, czy władca dwunastego domu Mars źle wpływa na Merkurego, władcę ascendentu. Albo czy Mars źle wpływa na Księżyc. Albo czy Merkury będzie władcą zarówno ascendentu, jak i dwunastego domu. Albo czy Saturn, władca ósmego domu, szkodzi ascendentowi. Bo jeśli władca ascendentu, sam ascendent albo Księżyc nie jest uszkodzony przez władcę dwunastego domu, nie ma mocnego argumentu na korzyść uroku. Tutaj widząc, że Księżyc zmierza do opozycji z Saturnem w szóstym i dwunastym domu, można było podejrzewać działanie czarów. Ci którzy zadali pytanie w imieniu kwerenta byli o tym przekonani, ponieważ żadne kuracje przepisane przez medyków nie odnosiły skutku, a z pacjentem było coraz gorzej.

CA_II_94_chart500

Z wielką pewnością zawyrokowałem jednak, że choroba nie jest skutkiem uroku, bo Merkury tworzył trygon z Jowiszem i Marsem, Wenus przebywała w dwunastym domu, a Saturn był dość daleko od jego wierzchołka, zaś Księżyc po opozycji z Saturnem aplikował  do Merkurego władcy ascendentu (który był nad horyzontem), wznosząc się w kierunku południka niebieskiego.

Doradziłem im, aby zwrócili się lekarzy i delikatnie zasugerowali im, że ten dopust Boży to choroba sekretna, umiejscowiona w lędźwiach i częściach intymnych, spowodowana przez zbyt wiele miłosnych przygód. A to dlatego, ze znak Wagi znajdował się na wierzchołku szóstego domu, a jego władczyni Wenus była w domu dwunastym. To wskazuje na sekretną i wenusową chorobę.

Księżyc w Skorpionie w szóstym domu w opozycji do Saturna w  domu dwunastym przemawia za choroba kobiecą, spowodowaną bliskością. Ponieważ odbyło się to pod osłoną ciemności, ani Saturn, ani Księżyc nie aspektuje ascendentu. Oceniłem, że przypadłość objawiała się swędzeniem, bo Merkury był w Rybach, znaku wilgotnym. A ponieważ zarówno znak szóstego domu czyli Waga, jak i Bliźnięta są znakami powietrznymi, choroba zaatakowała kości i stawy oraz zatruła krew. Nie powiedziałem wprost, że to typowy syfilis, ale ostrzegłem przed tym. Postąpili zgodnie z moją radą, dostosowali leczenie i po jakichś trzech tygodniach pacjent całkowicie wydobrzał.

 

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska.

Stowarzyszenie Astrologów w Polsce i autor tłumaczenia zezwalają na jego kopiowanie na własny użytek, cytowanie i wykorzystanie w celach niekomercyjnych pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału, tłumacza, redaktorów oraz miejsce pierwotnej publikacji z aktywnym linkiem do tej strony: Stowarzyszenie Astrologów w Polsce – Projekt ASTROGutenberg www.polskaastrologia.pl, a także nazwę licencji (CC BY-NC-ND 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.